Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamur Çayının Faydaları

Bitki çayı dendiğinde yumuşak içimi ve kendine has kokusuyla ıhlamur çayı akla gelir. Hemen her evde bulunan bu bitkiye olan ilgi havaların soğumasıyla daha da artar. Hastalık sinyal vermeye başladığında ilk arananlar arasındadır.

Ihlamur Çayı Neye İyi Gelir?

Ihlamur içinde yumuşatıcı etki sağlayan maddeler içerir. Yumuşatıcı etkisinden dolayı da sakinlik verir. Aynı zamanda ısıtıcı özellikte maddeler de içerdiğinden terletir ve bu yönüyle soğuk algınlıklarında sıklıkla tercih edilir.

Ihlamur Çayı Nasıl Hazırlanır?

Halk arasında ıhlamur çayı hazırlamak ıhlamuru kaynatmak olarak adlandırılsa da bu yöntem doğru değildir. Ihlamurun hazırlanışı çoğu bitki çayının hazırlanması gibidir. Bir fincana bir tutam ıhlamur alınır. Üzerine kaynamış su eklenir ve 10 dakika demlenir. Ihlamur çayı içilmeye hazır hale gelmiş olur. Kullanılacak olan ıhlamurun yeşil yapraklardan değil de çiçekli kısımlarından olmasına da dikkat edilmelidir. Bunun sebebi ıhlamurun etken maddesinin sadece çiçek kısmında bulunmasıdır.

Ihlamur Çayının Faydaları

Ihlamurun en iyi bilinen faydası soğuk algınlığına iyi gelmesidir. Bunun yanında sindirim sistemi bozukluklarının giderilmesine de iyi gelir. Boğaz ağrıları için kullanıldığında tahrişi de azaltacaktır. Ayrıca rahatlatıcı etkisiyle migren ağrılarına da iyi gelir. Hoş kokulu her bitkinin olduğu gibi stresi azaltır ve sakinlik verir. İshal tedavisinde de başvurulan yöntemler arasındadır. Kan basıncını düşürür ve damar sertliklerini giderir.

Ihlamur Çayı

Ihlamur Çayı

Ihlamur Çayının Yan Etkileri Ve Zararları

Ihlamur çayının fazla bir zararı bulunmamaktadır. Ancak yanlış tüketimler sonucu bazı zararlar görülebilir. Örneğin çok geç saatlerde tüketildiğinde uykusuzluğa yol açabilir. Ihlamur çayı tek başına kilo aldırmaz ancak tatlandırmak için beraberinde kullanılan şeker ya da baldan dolayı fazla tüketildiğinde kilo aldırabilir. Ihlamur çayını çok sıcak içmemek gerektir. Fazla sıcak içilirse yemek borusunda ve boğazda tahrişe sebep olabilir.
Gün içinde alışkanlık haline getirdiğimiz kahve ve siyah çay içme alışkanlıklar bu faydası çok fazla olan ıhlamur çayı ile değiştirilirse beden sağlığı ve rahatlığı için büyük bir adım atımlı olacaktır. Haziran aylarında çiçeklerine açarak kendini göstermeyen çalışan ıhlamura hayatınızda daha çok yer vermelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ertürk dedi ki:

    Balıkesir bölgesi 1. Kalitede yüksek dağlarda yetişen saf ve doğal ıhlamurlarımız satılıktır. Lütfen ilgilenirseniz, facebook üzerinden ” Ihlamur satış merkezi” mi ziyaret ediniz.