İlişkilerde Kavga Nedenleri

8.759
İlişkilerde Kavga Nedenleri

Sevmek ve sevilmek çok güzel bir duygu. Birbirini seven insanlar iyi anlaşsalar da bazen tartışmalar da kaçınılmaz oluyor. Oysa ki, iyi ilişki, hiç anlaşmazlığa düşülmeyen değil anlaşmazlıkların en uygun şekilde çözümlendiği ilişkidir. Peki, ilişkilerde en çok görülen kavga nedenleri nelerdir? Bunları sizin için yedi başlıkta toparlamaya çalıştık.
KISKANÇLIK
İlişkilerde en çok görülen kavga nedenlerinden birisidir. Çiftlerden birinin diğerini kıskanması sık sık anlaşmazlıklara hatta kavgalar neden olmaktadır. Elbette seven insanların birbirini kıskanması doğaldır. Ancak bu sevdiğiniz kişinin hayatını zehir edecek boyutlara ulaşırsa kavga da kaçınılmaz olacaktır. Böyle durumlarda karşınızdakinin sevdiğiniz kişi olduğunu aklınıza getirmeniz daha makul davranmanızı sağlayacaktır.
KIRICI OLAN ELEŞTİRİLER
Birbirini seven insanlar elbette birbirlerini eleştirme hakkına da sahiptir. Fakat eleştiri yapıcı olursa faydalı bir araçtır aksi takdirde karşınızdaki kişinin size olan sevgisinin azalmasına neden olursunuz.
İLETİŞİMSİZLİK
Birbirini seven insanlar arasında iletişim çok önemli bir konu. İlişkide çiftler arasındaki iletişim kopmaya başladığı anda kavgalar da kaçınılmaz hale gelmektedir. Yapılması gereken, ilişkide kullanılan duygusal ve fiziksel iletişim kanallarını hep açık tutmaktır.
SORUMLULUKLAR
Kadın – erkek ilişkilerinde veya evliliklerde, herkesin üzerine düşen sorumluluklar bulunmaktadır. İlişkide çiftlerden biri ya da her ikisi sorumluluklarını yerine getirmezlerse, bu kavga etmek için uygun bir gerekçe oluşturur. Yapılması gereken ilişkide, herkesin üstüne düşen ve müşterek sorumlulukları kesin olarak belirlemek ve bunları tam olarak yerine getirmektir.
BEKLENTİLER
İlişki başladığı ilk andan itibaren çiftler birbirini tanımaya ve tanıdıkça karşısındakinden bazı beklentiler oluşturmaya başlar. Beklentilerin karşılanmaması durumunda ise ilişkide kavgalar görülür. Bu konuda yapılması gereken şey karşınızdakinden asla karşılayamayacağı ütopik beklentiler içine girmemenizdir.
ÜÇÜNCÜ KİŞİLER
İlişkilerde kavgaların sebeplerinden çoğu da üçüncü kişilerle olan ilişkilerdir. Birbirini seven insanlar için, önemli olan kendilerinin düşündükleri ve söyledikleridir. Akraba, arkadaş vb. gibi üçüncü şahısların ilişki içerisinde etkin olmaları çiftler arasında kavga çıkmasına neden olacaktır.
CİNSELLİK
Birlikteliklerde çiftlerin birbirleriyle cinsel anlamda da uyum içinde olmaları zorunludur. Cinsel yaşantıdaki sorunlar ilişkilerde kavga sebebi olabilir. Birlikte çözülemiyorsa, uzman kişilerden yardım almak doğru bir tutum olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.