Kadınlar Duysun

İnternetten Parfüm Alışverişi Nasıl Yapılır?

14.06.2018
229
İnternetten Parfüm Alışverişi Nasıl Yapılır?

Pazarda bir çocuk yanınıza gelir ve “Abla parfümler orijinal ama on katı daha ucuz” der. Tabii ki bu cümlede bir acayiplik seziliyor olsa da, böyle bir ticaret yıllardır devam ettiğine göre alanı da satanı da var demektir. Öte yandan biz pazardan parfüm almaya korkan insanlar, internetten nasıl parfüm alabiliriz ki? Kime güvenip, neyi nasıl ayırt edebileceğimizi nereden bilebiliriz ki?

Zevkler, renkler ve kokular tartışılamaz

Bazı insanlar daima tercih ettikleri bir parfüme ve markaya sahipken, diğerleri belirli bir marka veya tasarımcıya kesinlikle sadık değildir ve bu çok anlaşılır bir durumdur. Çünkü zevkler, renkler ve özellikle kokular tartışılamaz. Eğer parfüm kullanmayı seviyorsanız, her mevsim başka bir parfüme daldan dala atlar gibi koşabileceğiniz gibi, fiyatları değiştikçe sizin marka değiştirme alışkanlığınız da olabilir. Zira diğer kozmetik ürünlerine kıyasla koku endüstrisindeki yüksek fiyatlar bazen birayla da karşılaştırılır. İlk içtiğiniz bardak biradır; ardından gelen ikinci ve diğer bardaklar markadır. Yani parfüm üreticilerinin dünya çapında yıllık cirosu 24 milyar doları aşmaktadır ve pek çok kişi buna “marka merakı” adını verirken, bazıları ise durumu “C’est La Vie” şeklinde özetler. Peki bu kadar yüksek maliyeti olan bir sektörden size en uygun kokuyu almak istediğinizde, hem orijinal olmasını, hem de daha ucuza alınmasını nasıl sağlarsınız? Üstelik bunu internet ortamında nasıl yaparsınız?

Satın almak istediğiniz parfüme karar verin

Zaten belirli bir parfümün sadık müşterisi ya da yeni bir parfüm markası arayışında olabilirsiniz. Ne olursa olsun, internet arayışınıza başlamadan önce, tam olarak ne aradığınızı bilmeniz gerekir.

Almak istediğiniz parfümü indirimli bir online perakendeciden satın almayı düşünüyorsunuz; ancak alışkın olmadığınız bir parfümü satın almak isterseniz, ürünü test etmek için büyük bir mağazadaki “Tester” alanına gidip kokuları test edebilirsiniz.

Cesur bir tüketici olmak istiyor ve denemeden bir parfüm satın almak istiyorsanız, çeşitli parfümlerin açıklamasını okuyun, böylece çeşitli “koku türleri” arasındaki farklılıkları anlayabilirsiniz. Örneğin, taze kesilmiş otların kokusunu seviyorsanız ve hafif narenciye, “taze” türde bir koku isteyebilirsiniz. Diğer yandan, kehribar ve vanilya kokularını takdir ederseniz, “oryantal” koku türünde bir ürün satın almak isteyebilirsiniz.

Temel koku türleri çiçek, oryantal, odun ve narenciyedir. Bu kategorilere uyan kokuları bilmek, başka bir parfüm bilginiz yoksa başlamak için iyi bir noktadır.

Saygın bir web sitesi bulun

Olumlu müşteri yorumları olan ve hem kaliteli hem de özgün ürünleri listelediği bilinen bir web sitesi, belirli bir tasarımcıdan veya markadan parfüm satın almak için en iyi seçenektir. Yorumlarına ve saygınlığına ek olarak, sitesinde sadece orijinal tasarım kokuları sattığını ve taklit edilen kokuları satmadığını yazılı olarak garanti eden bir web sitesi bulduğunuzdan emin olun.

Parfüm satın almak için belirli web sitelerinde herhangi olumlu veya olumsuz bir deneyimi olan aile, arkadaş veya meslektaşlarınıza danışın. Bu, bilinmeyen bir sitede yaşayacağınız kötü bir deneyimden kaçınmanızı ve hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir. Arkadaşlarınıza danışmak istemezseniz müşteri referansları olan bir web sitesini internet forumlarında arayıp bulun. Bu sayede şirketin gerçek doğası ve ürünleri hakkında bilgilenmiş olursunuz.

Fiyatlara bir göz atın

Fiyat konusu önemli. Çünkü tamam bir damlası yarım altın fiyatına, kabul, ama aynı parfümü beşibiryerde fiyatına almayalım. Onun için karşılaştırma siteleri var. Standart olan her ürünü karşılaştırıyorlar ve fiyat üç aşağı beş yukarı belli oluyor. Yani bir parfümü tabii ki yarı fiyatına alamayız; ama yanlışlıkla iki katına da almayalım.

Karşılaştırma siteleri dışında indirim kodu siteleri de var. En ünlüsü www.indirimkodu.com Bu siteye bakıp indirim kodunuzu alıyorsunuz ve alışverişte kullanınca fiyatı biraz daha ele avuca sığar bir duruma getirebiliyorsunuz. Yurtdışı sitelerde mesela www.coupons.com gibi İngilizce olanlarda, tüm dünyaya hitap ettiklerinden olacak, biraz daha fazla indirim kodu olabiliyor. Ama şu ara yurtdışından parfüm getirince gümrüğe takıldığı için yurtiçi mağazalardan almak fiyat açısından daha cazip.

Yeni parfümünüzü seçin

Uzun süredir sizinle özdeşleşmiş favori parfümünüz olabilir veya yeni bir parfüm için alışveriş yapmak isteyebilirsiniz. Güvenilir bir favori kokunuz olsa bile, benzer bir üründen daha fazla indirim yapılıp yapılmadığını veya gözünüze çarpan yeni bir parfüm olup olmadığını görmek için web sitesinin seçimine göz atmak faydalı olabilir.

Tarafınıza gönderilecek parfüm, ürünün orijinal üreticinin ürünü mü olduğunu anlayabilmeniz için ürünün orijinal paketinde gönderilip gönderilmediği ve ambalajın sımsıkı kapalı olup olmadığı önemlidir. Ürünün paketinin orijinal paket olup olmadığını iyi inceleyin. Bu paket o markanın orijinal ürününü aldığınıza emin olmanın en esaslı yoludur.

Sipariş vermeden önce web sitesinin iade politikasını okuyun

İnternet üzerinden alışverişin bir dezavantajı, satın almadan önce parfümü üzerinizde deneyememenizdir. Gelen parfümü sevmeyebilirsiniz ya da koku tam beklediğiniz gibi olmayabilir. Doğal olarak parfümü satın almadan önce web sitesinin iade politikasını okumak önemlidir, böylece beklentilerinize uymayan bir parfüm alıp alamayacağınızı bilebilirsiniz.

Bazı mağazalar, memnun değilseniz ürünü satın aldıktan sonra 30-60 veya 90 gün içinde iade etmenize izin verebilir. Bununla birlikte, pek çok mağaza ürünün kesinlikle açılmamış, kullanılmamış ve orijinal ambalajında ​​olması gerektiğini de şart koşar. Bu da parfümü açtıysanız, iade edemeyeceğiniz anlamına gelir.

Dolayısıyla genelde tavsiye edilen yöntem, konuyu mağazalarda deneyip beğenmeniz, ardından da internetten o denediğiniz ürünü almanızdır.


Pinterestte Bizi Takip Et
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.