Kabak Tatlısını Hiç Fırında Denediniz Mi?

Hiç şüphesiz hem hafif hem de lezzetli bir tatlı denilince akla gelen tatlılardan bir taneside kabak tatlısıdır. Peki siz hiç fırında kabak tatlısı yapmayı düşündünüz mü? Şimdi size fırında kabak tatlısı için gerekli malzemelerden ve nasıl yapılacağından bahsedelim.

Kabak Tatlısını Hiç Fırında Denediniz Mi?

Malzemeler ;

İlk olarak bir kilogram bal kabağı, bir buçuk su bardağı toz şeker,dövülmüş ceviz,susam,tercihe bağlı olarak tahin veya hindistan cevizi gerekli olan malzemeler.

Hazırlanışı ;

Kabakların kabukları soyulup, servis edilmesi istenen şekilde dilimlendikten sonra yumuşamaları için bir tencereye koyulur. Ardından üzerine bir buçuk su bardağı toz şeker eklenir ve kapağı kapatılarak en az beş-altı saat kadar bekletilir. Bu süreçte kabakların suyunu bırakması gerekmektedir,bu bekletme işlemide bu sebeple yapılmaktadır. Tercihen akşamdan doğrayıp bekletmeye başlarsanız sizin için zamandan kazanç olacaktır. Daha sonra kabaklarınızın bulunduğu tencereye hiç su eklemeden ocağa yerleştirin ve yaklaşık yirmi dakika kabaklar yumuşayana kadar pişirin. Kabakların kendi suyuyla pişmesi daha yoğun ve gerçekçi bir tat yakalamanızı sağlayacaktır. Kabakların çok fazla pişirilmemesi gerekir çünkü daha sonra fırınada verileceği için fırında pelte olmasını ya da erimesini önlemek için çok fazla ocakta bırakılmamalıdır. Ocağın üzerinden indirilen tenceredeki kabaklar fırın tepsisine dökülür,fırının önceden yüz yetmiş derecede yaklaşık yirmi dakika ısıtılmış olması çok önemlidir. Daha sonra kabaklar fırında yaklaşık on onbeş dakika pişirilir. Kabakların fırına veriliş sebebi ise şerbetinin daha yoğun bir kıvamda elde edilmesini sağlamaktır. Kabaklar fırınlanınca içine konulmuş olan şeker fırında daha karamelize bir hal alacak ve ağızda ağdalı bir hal alacağı için kabak tatlısının lezzetini arttıracaktır. Fırından çıkarmış olduğunuz kabaklar soğuyana dek bekletilir ve ardından servis tabağına alınır. Süsleme işlemi servis tabağında yapılır ve kabakların üzerine ceviz ve susam serpilir. İsteğe bağlı olarak üzerinde tahin gezdirip bir kat daha ceviz atabilirsiniz. Kabak tatlısı her ne kadar hafif bir tatlı olsada karamelize hissini azaltmak ve hafif olarak hazırladığınız tatlınızın biraz daha göz doldurmasını isterseniz eğer üzerine bir miktar kaymak koyarak da ikram edebilirsiniz.Fırında kabak tatlısını afiyetle yemeniz dileklerimizle.

 

 

Bu tarifler de ilginizi çekebilir :

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.