Kadınlar Günü Neden 8 Mart’ta Kutlanır

3.450
Kadınlar Günü Neden 8 Mart’ta Kutlanır

Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü her yıl tüm dünyada kutlanmaktadır. Kadının siyasi, sosyal ve ekonomik haklarının savunulduğu hatırlatıldığı ve günlük hayatta daha çok var olabilmelerinin amaçlandığı bu günün bir de hüzünlü bir hikayesi var…

kadinlar-gunu-8-mart

Kadınlar Günü Neden 8 Mart’ta Kutlanır

1857 yılında ABD’nin New York kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan 40 bin kadın dokuma işçisi, daha iyi çalışma şartları ve hakları için greve başladı. Bu grev bir felaketle sonuçlandı. Polis grev yapan kadın işçilere saldırarak onları fabrikanın içine kadar kıstırdı. Bu sırada fabrikada çıkan bir yangında fabrika önüne kurulan barikatlardan dolayı içeride mahsur kalan 129 kadın işçi yanarak hayatını kaybetti. Bu olay ülke çapında büyük yankı uyandırdı ve ölen kadın işçilerin cenazesine katılım 10 binleri aştı.

1910 yılının Ağustos ayında düzenlenen Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda Almanya Sosyal Demokrat Partisinden Clara Zetkin, bu olayda hayatını kaybeden işçi kadınların anısına Dünya Kadınlar Günü kutlamasını önerdi ve öneri kabul edildi. Böylece Dünya Kadınlar Günü belirli bir günü olmaksızın her bahar kutlanmaya başlandı.

17 Aralık 1977 tarifinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak anılmasını kabul etti.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.