Kadınlar Duysun

Kantaron Yağı Faydaları

27.12.2018
2.756

Kantaron yağı özellikle bebeklerde pişik oluşumuna karşı son derece etkilidir. Cilt yaralarının iyileşmesinde, sivilce ve akne oluşumuna karşı yararlı bir içeriğe sahiptir. Kılcal damarların cilt üzerinde belirgin bir şekilde görünmesini engellemektedir.

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron Yağı Nedir

Kantaron yağı, tek başına kırlarda yetişen kantaron otundan çıkarılan bir yağdır. Sarı renkli ot, çiçek, sap ve yapraklarıyla birlikte yıkandıktan sonra, kurutulmalıdır. Kurutma işleminden sonra el ile parçalara ayırılmalı ve bir kavanoza sıkışmayacak şekilde doldurulmalıdır. Üzerine has zeytinyağı dökülmeli ve 5 gün sonra yağı tülbentle alınmalıdır. 45 gün bu şekilde bekletilmeli ve ara sıra ters düz edilmelidir.

45 gün sonra kullanılabilecek duruma gelen kantaron yağı tülbentten geçirilmeli ve boş bir kavanoza alınmalıdır. Rengi kırmızıya dönmüş olan bu yağ, faydaları saymakla bitmeyecek türden olan bitkisel bir üründür. Evde üretilmiş ve tamamen doğal olan bu yağ uzun süre bozulmadan kullanılabilmektedir.

Kantaron Yağı Nelerde Kullanılır

Kantaron yağı özellikle bebeklerde pişik oluşumuna karşı son derece etkilidir. Pişik problemini kısa sürede gidermektedir. Cilt yaralarının iyileşmesinde, sivilce ve akne oluşumuna karşı yararlı bir içeriğe sahiptir. Kılcal damarların cilt üzerinde belirgin bir şekilde görünmesini engellemektedir. Hücre oluşumuna ve hücre yapı taşlarına karşı önemli etkisi vardır ve dahilen kullanılabilir.

Kan şekerini düşürme etkisi ile bilinen kantaron yağı, şeker hastaları tarafından günde bir çay kaşığı içilebilmektedir. Ancak fazla kullanımı şekeri aşırı derecede düşürmektedir. Bu sebeple kullanmadan önce doktora danışılması önerilmektedir. Bağırsak problemlerine karşı son derece yararlıdır ve kabızlığı önler. Egzama tedavisinde etkilidir. Saç ve saç derisi için sağlıklı bir görünüm sağlamakta ve kepek oluşumunu önlemektedir.

Kantaron Yağı Faydaları

Kantaron yağı özellikle yanık ve kuru ciltlere fayda sağlar. Yanık izlerini ve güneş yanıklarının izlerini kısa sürede yok etme özelliği bulunur. Gece yatmadan önce cilde uygulandığında ciltteki sivilce, akne ve lekeleri yok etme özelliği vardır. Öncelikle kantaron yağını cilt için test etmek yararlı olmaktadır. Bilekte deneme yöntemi bu işlem için idealdir. Bileğe bir damla kantaron yağı sürülmeli ve cilde alerji yapıp yapmadığı anlaşılmalıdır. Saç dökülmesini engelleyen kantaron yağı aynı zamanda alerjik kaşıntıları da gideren bir yağdır.

Kantaron Yağı Nasıl Kullanılır?

Kantaron yağı, dahili ve harici olarak uygulanabilen bir yağdır. Şeker hastalığına, kabızlığa karşı dahili kullanılabilen bu yağ, yanık izleri, pişik ve akne oluşumuna karşı haricen uygulanmaktadır.


Pinterestte Bizi Takip Et
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.