Karanfil Çayının Faydaları

Karanfil Çayının Faydaları

Karanfil, Asya ve Güney Amerika’da yetişen, yaprak dökmeyen bir ağacın çiçeğidir. Yemeklere tat vermesi için baharat olarak, tohumlarından çay yapılarak ve çiçeklerinden yağ çıkarılarak çeşitli alanlarda kullanılır.

Karanfil Çayı Neye İyi Gelir?

1. Bal ile karıştırılarak tüketiminde nefes darlığına iyi gelir.
2. Uykudan önce bir bardak karanfil çayı içildiğinde, rahat uyumaya yardımcı olur.
3. Karanfil çayının ateş düşürücü etkisi vardır.
4. Karanfil antiseptik özelliği ile yaygın olarak kullanılır. Gargara suyu hazırlamaktan mikroplardan arındırmaya kadar çok sayıda hijyen gerektiren durumlarda karanfil suyu kullanılabilir.
5. Eklem ve kas ağrılarında kullanılabilir. Kullanımı şu şekildedir; karanfil çayının soğumasını beklemek ve soğuduktan sonra çayı beze ya da havluya dökerek ağrıyan kasınızın üzerine koyarak bir süre bekletmek.
6. Mantar ya da egzama gibi cilt hastalıklarında da soğuk karanfil suyu uygulanabilir.

Karanfil Çayı Nasıl Hazırlanır?

Karanfil çayı siyah çayla karıştırılarak ya da sade olarak demlenip içilebildiği gibi kurutulmuş hali de çay yapılarak tüketilmektedir. Sade demlemek için bir miktar karanfili (5/6 tane) demliğe koyup üzerine kaynamış su eklendikten sonra 15-20 dakika kadar demlenip süzüldükten sonra içilebilir. Çayın içine bal, limon ve şeker eklenebilir.
Kurutulmuş karanfilin çay yapımında ise karanfiller toz haline getirilir, yine kaynamış suya karanfil eklenip demlenmesi beklenir.
Üçüncü olarak karanfiller suda hafif ateşte kaynatılıp demlenerek de içilebilir.

Karanfil Çayının Faydaları

1. Bağışıklığı güçlendirici olarak kullanılır.
2. Ağrı kesici etkiye sahiptir, özellikle diş ağrılarında kullanılır.
3. Gaz söktürücüdür.
4. İştah açmaya yardımcıdır.
5. Boğaz ağrılarına ve öksürüğe iyi gelir.
6. Mide bulantısını geçmesine yardımcıdır.
7. Ağız içi hastalıklarının oluşumunu engeller, ağız kokusunu gidermek için kullanılır.
8. Kan akışını hızlandırır, şekeri düzenler

Karafil Çayı

Karafil Çayı

Karanfil Çayının Yan Etkileri Ve Zararları

Tüm bitkilerde olduğu gibi karanfilde de çok ve hatalı kullanım sonucu rahatsızlıklara neden olabilir. Karanfil çayının bilimsel olarak kanıtlanan bir yan etkisi olmamasına rağmen devamlı ve uzun kullanımdan kaçınmak doğru olacaktır. Özellikle hamile ve emziren kadınların, devamlı ilaç kullanan kişilerin ilaçla olumsuz bir etkileşim olmaması için fazla tüketimden kaçınmaları yararlarına olacaktır.
Bazı bilimsel deneyler karanfilin kan pıhtılaşmasında yavaşlatıcı olduğunu göstermiştir; bu nedenle cerrahi operasyon öncesi ve sonrası kullanılmaması önerilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.