Kadınlar Duysun

Keçiboynuzu (Harnup) Faydaları

05.01.2019
892

Şifalı Gıdalar Ansiklopedisi ne göre, 19. yüzyıl İngiliz kimyagerleri şarkıcılara keçiboynuzu tozu satmıştır. Keçiboynuzu çiğnemek şarkıcıların sağlıklı ses tellerini korumalarına ve boğazlarını yatıştırmaya ve temizlemelerine yardımcı olmaktadır. İnsanların günümüzde keçiboynuzu nasıl kullandıkları ve ne tür sağlık yararları sağladığı hakkında daha fazla bilgi bulunmaktadır

Keçiboynuzu (Harnup) Faydaları

Keçiboynuzu Nedir?

Keçiboynuzu, çikolatanın tatlı ve sağlıklı bir alternatifidir. Keçiboynuzu ağacı koyu renkli kahverengi bezelye gibi görünen meyveye sahiptir. Keçiboynuzu faydaları çok fazladır. Keçiboynuzunu sağlık açısından kullanmak, 4.000 yıl öncesine dayanmaktadır.

Keçiboynuzu Faydaları

Diyetlerine keçiboynuzu ekleyenler kilo kaybı ve mide sorunlarını azaltma gibi faydalar görmüşlerdir. Keçiboynuzu nereden geliyor? Hindistan’dan Avustralya’ya kadar tüm dünyada yetişen keçiboynuzu ağaçlarını ilk yetiştiren insanlardı. Her keçiboynuzu ağacı tek bir cinsiyettir, bu yüzden keçiboynuzu üretilmesi için erkek ve dişi bir ağaç gerekir. Tek bir erkek ağaç, 20 dişi ağacın tozlaşmasını sağlayabilir.

Altı veya yedi yıl sonra, bir keçiboynuzu ağacı meyve üretebilir. Bir dişi keçiboynuzu ağacı döllendikten sonra, kahverengi hamurlu ve minik tohumlarla dolu yüzlerce kilo koyu kahverengi meyve üretir. Bölmeler yaklaşık 1 ila 1 fit uzunluğunda ve bir inç genişliğindedir. Kakao gibi, keçiboynuzu da kalp hastalığı riskini azalttığı bilinen antioksidanlar olan polifenoller içerir. Araştırmalar, diyetinize keçiboynuzu gibi polifenol bakımından zengin gıdaların eklenmesinin yüksek kolesterolü azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Keçiboynuzu Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu taze veya kurutulmuş olduklarında da yiyebilirsiniz. Tatlı, çikolatalı milkshake ve kek gibi en sevdiğiniz tatlı lezzetlerin tadını çıkarabilirsiniz. Keçiboynuzu en yaygın kullanılan besindir. Keçiboynuzu çikolatanın tadına benzer ve harika bir alternatiftir. Nedeni çok fazla lif, antioksidanlar, düşük miktarda yağ ve şeker, kafein yoktur, glüten yoktur.

Keçiboynuzu doğal olarak tatlı olduğu için şekerleme isteklerinizi giderir. Zevkiniz için yeterince tatlı olmadığını fark ederseniz, Stevia şeker otu eklemeyi denemelisiniz. Keçiboynuzu ayrıca mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağıdır. Keçiboynuzu vitaminleri B-2, B-3, B-6 Aynı zamanda şu minerallere sahiptir: bakır, kalsiyum, manganez, potasyum, magnezyum, çinko, selenyum bulunmaktadır.

Keçiboynuzu ve Diyet

Diyetinize keçiboynuzu eklemek size birçok sağlık yararı sağlayabilir. Keçiboynuzu lif bakımından doğal olarak yüksek ve kafein içermediğinden, tansiyonu yüksek insanlar için idealdir. Düşük şeker ve yağ içeriği de kilo vermek isteyen insanlar için harika bir diyet ilavesi veya çikolata ikame maddesi yapar. A ve B-2 vitaminleri gibi yüksek seviyedeki vitaminler ten ve göz sağlığınız için faydalıdır. Kakao gibi, keçiboynuzu da kalp hastalığı riskini azalttığı bilinen antioksidanlar olan polifenoller içermektedir. Araştırmalar, diyetinize keçiboynuzu gibi polifenol bakımından zengin gıdaların eklenmesinin yüksek kolesterolü azaltmanıza yardımcı olabileceğini göstermektedir.

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.