Kendin Yap Asma Raf Yapımı

Kendin Yap Asma Raf Yapımı

Salonunuzun veya mutfağınızın en güzel köşesini kendi elleriniz ile yaptığını güzel bir asma raf ile süslemek ister miydiniz? Basit bir çalışma sonucunda dilediğiniz boyut ve renklerde bir asma raf yapmak oldukça kolay. Üstelik maliyeti de neredeyse yok gibi. Asma raf yapımı için gerekli malzemeler; bir halat, tahta plaklar ve arzunuza göre boya. Bu parçaları raf yapımı için kendi evinizde hazırlayabilir eğer mümkünse kendi marangoz aletlerinizden faydalanabilirsiniz. Eğer matkap kullanmak konusunda kendinize güvenmiyorsanız usta bir marangozdan da yardım isteyebilirsiniz. Yaptığınız rafta sevdiklerinizin resimleri ile süslenmiş çerçeveler, sevdiğiniz biblolar ve diğer dekoratif eşyalarınızı sergileyebilirsiniz.

Asma Raf Yapımı

1.Asma raf yapımı için gerekli malzemeler edinildikten sonra yapılması gereken birbiri ile aynı ölçüde ahşap plaklara delik açılması olacaktır. Plakların dört köşesine ve elinizdeki halattan çok büyük olmayacak ölçülerde delikler aynı doğrultuda açılır.

2.Plakların yanları uygun görülürse raf yapımı esnasında zımparalanabilir.

3.Zımparalanan tahtalar istenilen renklerde boyanır. Bu aşamada birkaç renk boya kullanılabileceği gibi tek renk boyadan da faydalanılabilir.

4.Asma raf yapımı için en önemli konu ise halatın tahta plaklara düzgün bir şekilde geçirilmesidir. Eğer halat aynı doğrultuda ve düzgün bir şekilde geçirilemezse raf birbirine paralel durmayacaktır.

5.Zımparalanan, boyanan ve özenle içinden halatı geçirilen asma raf ucunda kalın bir düğüm olacak şekilde bağlanır. Plakların alt kısımlarına da aynı düğümleme işlemi uygulanır. Bu şekilde tahta plakların halattan kayması önlenebilir.

6.Raf yapımının son aşaması ise tavana asılacak bir kanca yolu ile odaya asılmasıdır. Rafın fazla sallanmaması için dengeli bir biçimde doldurulması ve duvara yakın asılması gerekmektedir. Asma işleminin de rafınız kullanılmaya hazır olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.