Kendin Yap: Masa Düzenleyici

Kendin Yap: Masa Düzenleyici

Evdeki atılacak kutuları güzel bir dekorasyon eşyasına dönüştürmeyi kim istemez? Tuvalet kâğıda ruloları, cam bardak kutuları, mısır gevreği ve kahve paketleri kullanarak bir masa düzenleyicisi yapın ve çalışma masalarınızı renklendirin. Oldukça az maliyeti ve arzuladığınız her renkte yapabilme seçenekleri ile bu masa düzenleyicileri çok sevecek ve kullanacaksınız. Evde kendi kendinize bir şeyler üretmek fikri ise kullandığınız eşyayı daha çok sevmekte size yardımcı olacak. Masa düzenleyici yapımı için kutular, renkli kâğıtlar ve tutkal yeterli.

Masa Düzenleyici Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

  • Arzu edilen boy ve sayıda kutular
  • Değişik renklerde kaplama kağıtları
  • Tutkal
  • Makas, maket bıçağı vb.
  • Ahşap levha
  • İsteğe göre su bazlı boyalar.
  • Kurdele

Malzemeler elde edildikten sonra masa düzenleyicisi yapımı için harekete geçilir. Bu kendin yap projesi, tamamen öznel olarak zevklerinize göre hazırlanabilir.

Kutuların Kesilmesi Ve Biçimlendirilmesi

Kutular arzuya göre boyutlarda kesilir. Bu esnada aynı boydaki kutuların eşit boylarda olmasına ve masa düzenleyicinin amacına uygun bir biçimde şekillendirilmesine dikkat edilmelidir.

Masa Düzenleyicisinin Ortaya Çıkarılması

Kesilen kutu ve rulolar yan yana koyularak istenen düzenleyicinin elde edilip edilmediğine bakılır. Bu aşamadan sonra kutuların kaplanması işlemine geçilir.

Ahşap Levhanın Boyanması

Zemin olarak kullanılacak düz ahşap levha masa düzenleyicinin renklerine uygun olarak seçilen bir renkte akrilik boya ile boyanır ve kurumaya bırakılır.

Kutuların Kaplanması

Kaplama kâğıtları ile çevrelenmeden önce istenmeyen renlerin veya şekillerin ambalaj kartonlarından belli olmaması için düz renk mümkünse beyaz bir boya ile kutu ve ruloların uç kısımları boyanır. Böylece kaplama işleminin ardından estetik ve net bir görüntü elde edilir. Daha sonra kaplama kâğıtları kartonlara uyacak ölçülerde kesilerek tutkal yardımı ile kutulara yapıştırılır. Masa düzenleyicisi yapımının son basamağı ise uygulamaların birleştirilmesidir.

Kutu Ve Ruloların Birleştirilmesi

Kaplanan kutuların tutkalları kuruduktan sonra uç kısımlarına kurdeleler yapıştırılır. Bu işlemin ardından boyanıp kurutulan ahşap levhaya da tutkal uygulanır. Ardından yapıştırıcı sürülen kutular istenen şekilde levhanın üzerine yerleştirilir. Bu adımla güzel ve el emeği masa düzenleyicisi hazır hale gelir. Bu projeyi kendinize uyarlayabilir, istediğiniz her materyal ile süslemeler ve eklemeler de yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.