Kerkedenin Kolestrole Faydaları

Kerkedenin Kolestrole Faydaları

Hibiskus Sabdariffaun bitkisi kerkede, Mekke çiçeği, Jamaika gülü gibi pek çok isimle anılmaktadır. Peki kerkede’nin faydaları nelerdir? Tüketirken nelere dikkat edilmelidir? Kerkede çayını nasıl demeliyim? Diyetisyen Deniz Zülbüncan, kerkede bitkisi ile ilgili merak edilenleri paylaştı.

Kerkede bitkisinin faydaları yüksek olduğu için tüketilirken dikkat edilmesi gereken noktalar da oldukça önemlidir. İşte kerkede hakkında bilmeniz gerekenler …

Kerkede çayının faydaları nelerdir?

Kerkede çayının kan şekeri ve yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkileri vardır. Aynı zamanda LDL kolesterolü düşürür, HDL kolesterolü yükseltir ve kolesterol dengesini korur.

Farklı renkteki kerkede bitkisi arasında koyu kırmızı olan kerkede, daha çok antioksidan içermektedir. Bitkinin altındaki yaprakları ile demlenmesi sağlık açısından daha faydalıdır.

Magnezyum ve malik asit içeren Kerkede bitkisi laktaz görevi görerek bağırsaklardaki gazı ve şişliği giderir. İçeriğindeki magnezyum sayesinde kalp sağlığına da olumlu etkileri vardır.

Vücuttaki ödemin atılmasında olumlu etkileri vardır. C vitamini içeren kerkte de bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır.

Kerkede Faydaları

Kerkede Faydaları

Düşük tansiyonu olanlara dikkat edin

Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan 80 kişilik bir çalışmada, kerkede çayının kan basıncını düşürücü etkisi kanıtlanmıştır. Journal of Human Hypertension’da yayınlanan bir araştırmaya göre güvenli kullanım dozu iki bardaktır.

Kerkede otunun aşırı dozu, kan basıncını çok düşürdüğü için hipotansif olan kişilerde bayılmaya neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerin halüsinasyon görmesine neden olabilir. Hamile kadınlar asla tüketmemelidir.

Tansiyon ve kolesterol ilacı kullanan kişiler ile herhangi bir hastalığı olan kişilerin kerkede çayı tüketmeden önce kendi uzmanlarına danışmaları çok önemlidir.

Satın alırken dikkat

Satın alırken dilinizdeki koyu kırmızı kerke yaprağına dokunun, hafif ekşi bir tat bırakırsa satın alın. Ekşi bir tat bırakmıyorsa ya raf ömrü olan bir bitkidir ya da uygun toprakta yetişmemiştir.

Kerkede çayını nasıl demeliyim?

1 bardak kaynamış suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş kerkede otu koyun. 10-15 dakika demlensin.

Tek seferde çok fazla demlenmemesine ve uzun süre taze demlenip haşlanarak tüketilmesine özen gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.