Kişiliğinize Göre Beslenin Sağlıklı Kalın

7.009
Kişiliğinize Göre Beslenin Sağlıklı Kalın

Kişiliğinize ve ruh halinize göre beslenmek daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacaktır. Kişiliğiniz, yaptığınız iş beslenme konusunda tercihlerinizi etkilemektedir

Araştırmalar ruh halimizin ve kişiliğimizin aldığımız besinleri etkilediğini ortaya koydu. Alınan her bir besin maddesi, beyine farklı bir amino asit verir. Bu amino asitler, daha sonra farklı iletişim sinirlerine dönüşürler. Bunların kimi uyarıcı, kimi ise yatıştırıcıdır. Ruh halimize göre farklı tür besinleri alırız. Öfkeli, sert mizaçlı insanların et ve et ürünlerini daha çok tükettiği saptanmıştır. Alkol alımı öfkeli insanlarda daha fazladır. Bunlar keyif insanıdır.

Yatıştırıcı ve sakinleştirici olarak bilinen besin maddeleri de karbonhidratlardır. Makarna, ekmek, bisküvi gibi karbonhidratlı besin tüketen insanlarda “triptofan” adlı kimyasal ileticilerin beyne tesiriyle “serotonin” maddesinin artması sâyesinde vücut genel bir huzur ve sakinliğe kavuşur. Bu daha çok duygusal insanların tercihleri arasındadır. Genelde çikolata ve tatlı besinleri tercih ederler. Duygusal insanlar sadece kendi dertleri değil çevrelerindeki insanların dertlerini de kafalarına taktıkları için yatıştırıcıya çok fazla ihtiyaç duyarlar. Bu insanlara sağlığı açısından destek almaları ve yediklerine dikkat etmeleri önerilir.

İşleriyle çok meşgul insanlarsa hayatlarının merkezinde işleri olduğu için çok düzensiz beslenirler. Bir an önce bir şeyler yiyip işlerine koyulmak isterler bu da kilo, sağlık gibi problemlerle karşılarına çıkar.
Evli ve çocuklu kadınlarda da beslenmek tam bir sorundur. Evde bazen uğraşacak bir iş olmadığında kendini yemeye verirler. Ayrıca çocukları için aldıkları abur cuburları da yine kendileri tüketir. Hem çocuklarına hem de kendilerine beslenme planı oluşturmaları sağlıkları için gayet iyi bir çözümdür.

Ona göre, sofraya oturup doğru besin maddeleri seçerek, kötü ruh hâlinizi belli oranda düzeltebilirsiniz. Hayatın akışı nedeniyle sürekli yaşanan problemler, ruh halleri, iş hayatı, işsizlik beslenmeye çok yanlış bir taraftan bakmaya sebep olur ki bu hem sağlık için hem mutlu bir yaşam için hiç de istenmeyen bir durumdur. Ne kadar kişiliğiniz size belli besinleri almanız için baskı da yapsa siz sağlığınız için seçici olmayı öğrenmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.