Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayı bir gül meyvesi çayıdır. Kuşburnu çayının birden çok faydası vardır. Birçok tedavinin yardımcısı olarak kullanılan bu çayın faydaları saymakla bitmemektedir.

Kuşburnu Çayı Neye İyi Gelir?

Kış aylarının gelmesiyle ortaya çıkan bir takım hastalıklarla mücadele etmede kullanılan kuşburnu çayı A, B1, B2, K, P gibi vitaminler içermektedir. Bu sebeple kullanıldığı zaman vücuda dinçlik verdiği öz ardı edilemez.

Kuşburnu çayı gribe karşı önemli bir bitkisel yöntemdir. Ayrıca C vitamini içerdiği için soğuk algınlığı tedavisinde de yardımcı olarak kullanılabilmektedir. Kuşburnu çayının iltihap sökücü etkisi olduğundan bu tür tedaviler uygulanırken yardımcı olarak kullanılmaktadır.
Ayrıca kuşburnu çayı son yıllarda romatizma ve eklem ağrıları için de kullanılmaya başlanmıştır. Özellikler ileriki yaşlarda rastlanan eklem ağrılarında oldukça etkili olan kuşburnu çayının faydaları saymakla bitmemektedir.
Faydalarının saymakla bitmediği kuşburnu çayı basur tedavisinde de kullanılmaktadır. Böbrek üstü bezlerine yaptığı olumlu etkiyle basur sancısını azalttığı bilinen kuşburnu çayı hormonlara da destek sağlamaktadır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Demlenir?

Bir büyük fincan su kaynatılır. Kaynayan suyun içerisine 2 çay kaşığı kuşburnu koyulur. Eğer aromasının az gelmesi isteniyorsa 1,5 çay kaşığı da koyulabilir. Yaklaşık 10 dakika demledikten sonra süzüp içebilir.

Kuşburnu Çayının Faydaları

Kuşburnu çayının faydaları saymakla bitmemektedir. Romatizma ağrılarını azaltan kuşburnu çayı eklem ağrıları içinde kullanılır. Ayrıca kan basıncını da düzenlediği bilinmektedir.
Son yılların korkutucu hastalıklarından olan kanserle de savaşır. Kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır.
İdrar yolu hastalıklarına karşıda koruma ve iyileştirme sağlayan kuşburnu çayının aynı zamanda idrar söktürücü özelliği de vardır.
Yüksek miktarda içerdiği C vitamini sayesinde gribe ve soğuk algınlığına karşı da kullanılır.
Aynı zamanda cildin parlak bir görüntü kazanasını sağlar. Bunun dışında doğal antioksidan görevi görür.

Kuşburnu Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Birçok faydası olan kuşburnu çayının bir takım zararları da vardır. Bu meyve çayı çok fazla kullanıldığı takdirde her sağlıklı bireyde bir takım sorunlar meydana gelmesine sebep olabilir. Özellikle ciddi kalp sorunları yaşayan insanların içmesi tavsiye edilmemektedir. Bunun dışında hamileler ve alerjik hastalığı bulunanlar içinde bu çayı içmek zararlı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.