Kadınlar Duysun

Lavantanın Kullanım Alanları Lavanta Faydaları

08.02.2017
1.732
Lavantanın Kullanım Alanları Lavanta Faydaları

Her türlü hastalığa şifa olan, cilt ve saç bakımlarında kullanılan ve kokusuyla da bilinen lavantanın kullanım alanları bir hayli fazladır. Lavantanın faydaları özellkle cilt ve saçda çok fazladır.

Limonata İçin Lavanta Kullanımı

Limonatanın içine atılacak olan bir tutam lavanta, hem görsel olarak güzel gözükecek, hem de limonatanın daha serin bir tada kavuşmasını sağlayacaktır.

Yemekler İçin Lavanta Kullanımı

Yemeklere yapılacak olan sosların içine lavanta konulması, sosun tadını daha da güzelleştirir. Özellikle et ve et ürünlerinin soslarında mutlaka kullanılmalıdır.

Dekorasyon İçin Lavanta Kullanımı

Evlerde ya da işyerinde kullanılacak olan lavanta çiçeği, etrafa güzel koku yayacak ve estetik açıdan da farklı bir hava yaratacaktır.

Haşere Isırıkları İçin Lavanta Kullanımı

Sineklerin ve uçan haşerelerin ısırmış olduğu bölgeye sürülecek olan lavanta yağı, kaşıntıyı önleyerek tahrişi önleyecek ve yara izlerini tamamen geçirecektir.

Manikür İçin Lavanta Kullanımı

Demlenilen lavantanın suyu alınarak, manikür suyu yerine kullanılabilir. Lavantanın faydaları ise, tırnak etlerinin yumuşamasına etki ederek, manikürün kalıcılığında fayda sağlar.

Ayak Kokusu Ve Bakımı İçin Lavanta Kürü

  • 1 litre klorsuz su
  • 1 çorba kaşığı lavanta
  • Çay bardağının dörtte biri kadar süt

Ayak Kokusu Ve Bakımı İçin Lavanta Kürü Yapılışı

Lavantanın kullanım alanları arasında ayak sorunları da yer alır. Kaynatılan suyun içerisine lavanta atılarak, demlenmeye bırakılır. Su ılık olduğunda içerisine süt konulur ve ayaklar yarım saat kürde bekletilir. Bu kürün faydası ise, ayak yorgunluğunu, ayak kokusunu alarak, ayrıca ayaklara bakım yapılmasını sağlar.

Saç Dökülmesi İçin Lavanta Kürü

  • 5 bardak klorsuz su
  • 4 tatlı kaşığı lavanta

Saç Dökülmesi İçin Lavanta Kürü Yapılışı

Kaynamış olan suyun içerisine lavanta atılarak 10 dakika demlenmeye bırakılır. Demlendikten sonra lavantanın suyu alınarak, posası atılır. Lavantanın kullanım alanları duştan çıkmadan öncedir ve saçlar için durulama suyu olarak kullanılır. Düzenli olarak kullanıldığında, saçların dökülmesini ciddi şekilde azaltacaktır.

Dudaklar İçin Lavanta Kürü

  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 5 damla lavanta yağı

Dudaklar İçin Lavanta Kürü Yapılışı

İki malzeme karıştılarak, dudaklara sürülür ve 15 ila 25 dakika arası bekletilir. Lavantanın faydaları ile soğuktan çatlamış dudaklara iyi gelir ve dudakları nemlendirir.

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.