Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayı diğer bitki çayları gibi sağlığa yararlıdır. Bazı durumlar dışında kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Bitki çayları arasında bilinen bir çay olan Melisa çayının birçok faydası vardır.

Melisa Çayı Neye İyi Gelir?

Melisa çayının birçok faydası vardır. Uykusuzluk problemi yaşayan insanların içeceği bir bardak melisa çayı o gece o kişinin güzel bir uyku çekmesini sağlayacaktır. Gün içerisinde yaşanan stres,

kaygı vb. şeylerden uzaklaşmak isteyen insanlara da tavsiye edilir. Çünkü melisa çayının sakinleştirici etkisi vardır. Melisa çayı mide rahatsızlıklarını da iyi gelmektedir. Melisa çayı sayesinde sindirim problemlerinin çözülmesi kolaylaşır. Karın ağrısına sebep olan gazda melisa çayı sayesinde giderilebilir. Grip esnasında yaşanabilecek yüksek ateşi düşürür ve ter atılmasını sağlar.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Melisa çayı hem taze hem de kurutulmuş olarak kullanılır. Eğer kurutulmuş şekilde kullanılacaksa bir fincana bir tatlı kaşığı melisa bitkisi yeterli olacaktır. Kaynamış suyun içerisine melisa bitkisi atılır ve 5-10 dakika kadar demlenilir. Daha fazla demlenmesi çayın tadının acı olmasına neden olur. Taze melisa kullanılacaksa bir fincan için 1,5 çay kaşığı konulmalıdır. Çay içileceği vakit süzülmelidir.

Melisa Çayının Faydaları

Melisa çayının sağlığa birçok faydası vardır. Diyabetli olanlara çok faydalıdır vücuttaki şekerin dengelenmesini sağlar. Vücudun savunma gücünü arttırır. Bu sebeple hastalıklara karşı çok iyidir.

Melisa Çayının Faydaları

Melisa Çayının Faydaları

Kış ayları yaklaştığında grip korkusu gündeme gelir. Bu aylarda melisa çayı içmek vücudun direncini arttırır. Bu sayede hastalıklardan korunma mümkün olur.

Melisa Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Birçok faydası olan melisa çayının bazı yan etkileri vardır. Bilinçsiz tüketildiğinde bu bitki zararlı olabilir. Melisa yatıştırma, sakinleştirme özelliği olan bir bitkidir. Bu sebeple bu özellikleri taşıyan ilaçlar kullananlar melisa çayı da tükettikleri zaman ilacın etkisi artabilir ve beklenmeyen durumlar yaşanabilir. On iki bağırsağında ve karaciğerinde sorun olan insanların melisa çayı içmemeleri gerekir. Çocuklar ve hamileler için uygun bir çay değildir. Bebek emzirenler içinde kullanılması tavsiye edilmez. Eğer beklenilenlerin haricinde bir yan etki görürseniz mutlaka bir sağlık kuruluşuna danışmanızda fayda bulunuyor.

Diğer Bitki Çayları hakkında yazılarımızı da okumayı unutmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.