Metabolizmayı Canlandıran Besinler

8.421
Metabolizmayı Canlandıran Besinler

Vücudun ihtiyaçlarını karşılamak için ve bazen de keyif için yemek yeriz. Yediğimiz gıdalar, vücut tarafından işlenerek, gerekli yerlere gönderilir ve hayati fonksiyonlar yerine getirilmiş olur. Bu süreç, kişiden kişiye değişen sürelerde gerçekleşebilir. Kimi zaman daha yavaş işleyen bu sistem, kişide kilo alma gibi bir sonuç doğurabilir. Aynı şekilde beslendiği halde, sistem hızlı çalıştığından, kilo kaybı da gözlemlenebilir. Aradaki gözle görülür bu fark, metabolizma hızındaki değişikliklerden kaynaklanmaktadır.

Metabolizma Hızı Ne Demek?

Vücuda alınan besinlerin, işleyiş için gerekli kısımları kullanıldıktan sonra, artan kısım kalori olarak vücutta birikmeye başlar. Sadece artan değil, işlevlerin yerine getirilebilmesi için de kaloriye ihtiyaç vardır. Vücudun çalışma sistemi denebilecek olan metabolizma, kişinin; cinsiyetine, yaşına, genetik yapısına göre, farklı hızlarda çalışabilmektedir. Metabolizma; BMR olarak ifade edilen bazal birimle ve bir de RMR olarak ifade edilen dinlenme birimi şeklinde, iki farklı şekilde ölçülür. Oldukça hassas testler ile metabolizmanın çalışma hızı tespit edilebilir. Gereğinden yavaş olan metabolizma, beslenme alışkanlıkları değiştirilerek hızlandırılabilir.

Metabolizmayı Hızlandıran Gıdalar

Kırmızı acı biber, metabolizma hızlandırmasını, en hızlı ve etkin şekilde sağlayan besinlerin başında gelmektedir. Bu özelliği nedeniyle, hap şeklinde de piyasada bulunabilen gıda takviyeleri yerine, az miktarda yemeye başlayarak, zaman içinde miktarın arttırılması şeklinde, doğal yollardan alınması daha iyi sonuç verecektir. Zencefil, değer sonradan anlaşılan ve eskiye nazaran çok daha fazla kullanılan, metabolizma hızını neredeyse iki katına çıkarabilen bir gıdadır.

Metabolizmayı Canlandıran Besinler

Metabolizmayı Canlandıran Besinler

Yakın zamana kadar, sadece toz şeklinde bir baharat şeklinde bulunabilirken, son zamanlarda kök şeklinde de bulunabilmektedir. Kurutulup toz haline getirilmiş hali yerine, taze kök şeklinde olan tercih edilirse, hem tüketimi daha keyifli hale gelecektir, hem de vücuda etkisi daha hızlı olacaktır.

Metabolizma Hızlandırma İçin Beslenme Alışkanlığı

Alınan metabolizma hızlandırma işlevi olan gıdalar yanında, beslenme alışkanlıklarının tamamen değiştirilmesi gerekmektedir. Ağır olmayan bir sabah kahvaltısının, her sabah yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Aynı zamanda, üç ana öğün ve üç ara öğün şeklindeki beslenme düzenine geçilmeli, tüm gıda gruplarından alınmaya dikkat edilmelidir.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.