Kadınlar Duysun

Meyve ve Sebzeler Hangi Yöntemle Nasıl Yıkanmalı?

08.11.2019
24.187

Günlük hayatımızda tükettiğimiz meyve ve sebzelerin iyice yıkandığından emin olun. Yemiş olduğunuz gıdaların üzerlerinde fazlasıyla tarım ilacı bulunuyor bu yüzden iyice yıkadığından emin olmadan tüketmeyin.

Meyve ve Sebzeler Hangi Yöntemle Nasıl Yıkanmalı?

Daha fazla tarım ürünü elde etmek için meyve ve sebzeler kimyasal olarak bir çok işlemden geçiyor. Bu durumda bizim sofralarımıza sağlıksız gıdaların gelmesine sebep oluyor. Araştırmalara göre ziraat ilaçları gıdaların üzerine yapışıyor ve iyi bir şekilde yıkanmazsa gıda zehirlenmesine yol açabiliyor. Gıda zehirlenmesinden daha önem taşıyan başka sağlık sorunlarını da ortaya çıkabilir. Bu kanser ve dolaşım sistemi gibi hastalıkları da ortaya çıkarabilir. Aşağıda yer alan metinde sebze ve meyveleri hangi yöntemle yıkamanız gerektiğini açıklayıcı bir şekilde anlattık. 

Sirkeli Su Yöntemi Faydalı mı?

Sirkeli suyla meyve ve sebzeleri yıkamak uzun zamandan beri var olan bir durum. Sirke asidik özelliğe sahip olduğu için gıdaların üzerinde kalan zehirli maddeleri yok ettiğine inanılır.

Ancak yanlış bilinen bir bilgi var sirkenin içerisinde bulunan asidik etkenken meyve ve sebzelerin üzerinde bulunan mikropları iki kat aktifleştirir. Sirkeli suyla yıkanan gıdalar tüketildiğinde ise mikroplar vücutta daha uzun süreli kalır. Bu yüzden alınan sebze ve meyveleri tüketmeden önce tarım ilaçlarından arındırmak için bol saf suda bekletmek en işe yarar yöntemdir. Bazı bilimsel araştırmalara göre ise suyun içerisine yemek sodası atmak da etkili bir çözüm yolu olarak görülüyor. Yüzde yüz etkisi görülmese de sirke gibi zararı olmadığı kanıtlanmıştır. 

En İyi Yöntem Ilık Suda Bekletip Bol Su İle Durulamak

Zararlı tarım ilaçlı gıdalar yerine organik olarak yetiştirilen ve zararlı tarım ilacı kullanılmayan sertifikalı ürünleri kullanmakta tercihiniz olabilir.

Ancak şehir hayatında bunun gibi ürünlere ulaşmak biraz zor olabilir. Bu ürünler aynı zamanda maddi açıdan da bütçeyi zorlayabiliyor. Bu yüzden sebze ve meyveleri ılık su da yarım saat bekletip daha sonra bol su ile güzelce durulamanızı tavsiye ederiz.

Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.