Kadınlar Duysun

NASA’dan Kritik Göktaşı Uyarısı

14.03.2020
22.508

NASA, dünyaya Nisan ayında yaklaşabilecek bir göktaşı için önemli uyarılarda bulundu.

NASA’dan Kritik Göktaşı Uyarısı

NASA, 1998 OR2 adı verilen bir göktaşını potansiyel tehlike olarak görüyordu. Bununla beraber Nisan ayında göktaşının dünyaya çok yakın bir konumdan geçeceği belirtildi. Uzmanlar ise bu göktaşının dünyaya çarpması durumunda ciddi bir etki yaratacağını düşünüyor.

Göktaşı Dünya’ya mı Düşecek?

Daha önceki dönemlerde de gündeme gelen 1998 OR2 isimli göktaşının NASA tarafından ‘en tehlikeli göktaşı’ olduğu aktarıldı. Ayrıca İngiliz Daily Express gazetesinde paylaşılan bir habere göre uzmanların 1998 OR2 göktaşının dünyaya çarpma ihtimalinin olmadığı belirtildi.

Türkiye saati ile 29 Nisan 2020’de saat 08:00’da 1998 OR2’nin dünyaya en yakın konuma gelmesi beklenirken bazı uzmanlar bu göktaşının global bir etki yaratacağı görüşünde.

Dünya Göktaşına Hazırlıklı Mı?

Dünya Göktaşına Hazırlıklı Mı?

Dünya Göktaşına Ne Kadar Hazırlıklı?

1998 OR2 tahminlerine göre bilim dünyası şimdiden senaryo üretmeye başladı. NASA çalışanı Joseph Nuth düzenlenen bir toplantıda önemli konuşmalar yapmış ve dünyanın böyle bir duruma hazırlıklı olması gerektiğini vurgulamıştır. Ayrıca sürpriz gelişecek asteroid düşmeleri nedeniyle dünyanın buna müdahale edecek zamanının olmadığını da sözlerine eklemiştir.

Dr. Nuth, riskli bir anın gerçekleşebileceğini ve asteroidleri inceleyecek bir araç göndermenin mantıklı olacağını söyledi. Öte yandan 1998 OR2 riskinin ortadan kaldırılması amacıyla yeterli ödeneğin ayrılması halinde uzay aracının 1 yıl içinde göreve başlayabileceğini sözlerine ekledi. Son olarak Dr. Nuth, uzay aracının diğer asteroidleri durdurabilecek kapasiteye sahip olacağını da belirtmiştir.

loading...
ETİKETLER: , ,
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.