Kadınlar Duysun

Ocak Nasıl Temizlenir

27.12.2016
13.138
Ocak Nasıl Temizlenir

Evde, işyerinde, lokantalarda, ocakbaşında ve daha bir sürü yerlerde ocak kullanılır. Kısacası yemek yapılan her yerde ocak bulmak mümkündür. Taşan bir yemekte, çayda ya da çorbada ocak, sıcak olduğu için hemen kurur ve lekeyi çıkarmak zorlaşır. Ocak deterjanlar ile bir şekilde halledilse de ocağın ızgaraları, çok zor temizlenir. Sürekli ovmak gerekir ve tellemek gerekir. Fakat ocak nasıl temizlenir? Sorunu için daha basit yollar bulmak lazımdır. Peki, saatlerce ovalamadan bir ocak nasıl temizlenir?

Ocak Temizleme Formülü

Ocak ızgaları genellikle iki bölümden oluşur. Fakat her ocak bölümü için ayrılan dört bölümlü olan ocaklarda vardır. Ocak ızgaralarının boyutuna göre erimeyen poşet bulunarak, ızgaralar içerisine konulur ve her poşetin içerisine biraz amonyak konularak, poşetlarin ağzı sıkıca kapatılır ya da kilitlenir. Yaklaşık olarak 20 ila 25 saat arasında bu şekilde bırakılır. Bırakılan süre içerisinde amonyak kiri yumuşatacak ve kirlerin akmasını sağlayacaktır. Daha sonra ızgaralar, poşetlerden çıkarılarak süngerle ya da sert bir fırça yardımıyla iyice ovalanır. Yapılan işlemle ocak ızgaralarındaki, yağ ve kirler tamamen çözülece ve ovalandığında da bütün pislikler çıkacaktır. Ocak ızgaları parlak bir siyah görünümünü alacak ve ele alındığında artık hiç yapışmayacaktır.

Ocağı Temizlemek İçin Karışım Malzemeleri

  • 3 tatlı kaşığı karbonat
  • 3 tatlı kaşığı su

Ocağı Temizlemek İçin Karışımın Yapılışı

Karbonat ve su iyice karıştırılarak, homojen bir macun kıvamı elde edilir. Daha sonra ocağa dökülerek 15 ila 16 saat bekletilir ve süre dolduğunda bir sünger ile silerek çok rahat bir şekilde lekelerden kurtulunabilir. Karışımın akşamdan yapılıp ocağa dökülmesi daha faydalıdır. Çünkü karışım döküldükten sonra ocak, süre dolana kadar hiç açılmamalıdır. Aksi takdirde ocaktaki karbonat ve su lekelerle birlikte kuruyarak, çözünmesi daha güç olan bir hal alabilir.

Ocağı Temizlemek İçin Püf Noktalar

Sirke temizlik, bakım ve daha birçok çeşitli yerde kullanılmaktadır. Eşit miktarda karbonat ile karıştırılarak ocak silinirse, hem lekelerin giderilmesi sağlanacak, hem de ocak parlak bir görünüm kazanacaktır. Böylelikle ocak nasıl temizlenir? Derdinden de kurtulmuş olunacaktır.

Pinterestte Bizi Takip Et