Ödem Söktürücü Çay

Ödem Söktürücü Çay

Ödem vücutta sıvı birikimi olarak tanımlanır. Ellerde ve ayaklarda şişkinlik gibi rahatsız edici etkileri vardır. Kendinizi bir balon gibi hissetmenize sebebiyet verir. Bunu gidermek için birçok ödem söktürücüler vardır. Bundan muzdarip olan birçok kişi için ödem söktürücü çay tarifi vereceğim.

Ödem Söktürücü Çay

Ödem söktürücü çay, maydanoz, karahindiba, yaban mersini gibi ödem söktürücüler olarak bilinen otlardan yararlanarak vücudu ödemden arındırmaktır. Ödem söktürücü çay olarak bilinen hazır olarak da temin edilebilecek ardıç çayı, yeşil çay, zencefil çayı, papatya çayı, zerdeçal çayı gibi çaylar marketlerde kolayca bulunabilmektedir.

Ödem Söktürücüler

Ödem söktürücüler olarak bilinen bitkiler özellikle maydanoz, karahindiba, yaban mersini, ekinezya, dereotu, rezene, melisa, anason gibi bitkilerdir. Bu bitkiler ile ilgili ödem söktürücü çay tarifini sizlerle paylaşacağım. Bu tarifler sayesinde ödemden kurtulabileceksiniz. Ancan bunların yanı sıra tuzu azaltmalı, kafeini azaltmalı, yağda kızartılmış yiyecekleri daha az tercih etmelisiniz. Bunların yanında bol bol su tüketmeli ve meyve ve sebzelerden yardım almalısınız.

Ödem Söktürücü Çay Tarifi

Maydanoz Çayı: Antioksidan etkisiyle vücudu toksinlerden arındırır. Aynı zamanda iyi bir idrar sökücüdür bu sayede fazla sıvıdan daha çabuk kurtulmayı sağlar. Taze veya kuru maydanoz tercih edebileceğiniz. Hemen tüketeceğiniz miktar kadar yapın. Taze maydanoz tercih edecekseniz demlenme süresini uzun tutun.

Karahindiba Çayı: Maydanoz gibi bir antioksidandır. Bunun yanı sıra iltihabı azaltır, yaşlanma belirtilerini geciktirir, kan şekerini dengeler, mide bulantılarına da iyi gelir.

Yaban Mersini Çayı: Yine güçlü bir antioksidandır. Karaciğeri korurken yaş ilerlemesi kaynaklı hafıza sorunlarına karşı beyni korur.

Ekinezya Çayı: İdrar sökücü etkisi daha azdır. Vücudun bağışıklığını artırarak hastalıklara karşı dirençli hale getirir.

Özellikle çayları tek tek tercih edebileceğiniz gibi karıştırarak da kullanabilirsiniz. Örneğin 1 çay kaşığı karahindiba köküne yarım çay kaşığı ısırgan otu ekleyin ardından yarım çay kaşığı rezene tohumu ve yarım çay kaşığı kurutulmuş mısır püskülü ekleyin. Bu karışımı kaynar suda 8-10 dakika bekletin ve günde 3 kez tüketin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.