Oolong Çayının Faydaları

Oolong Çayının Faydaları

Son yıllarda toplumda şifalı bitkilere ve bitki çaylarına olan ilgi artış göstermektedir. Bunlardan bir tanesi de son zamanlarda ismi sık duyulan Oolong çayıdır. Oolong çayı özellikle Çin, Japonya ve Tayland gibi uzak doğu ülkelerinin kültüründe önemli bir yere sahiptir. Kamelya çiçeğinden elde edilen bir çay çeşididir. Fermantasyon süresi yeşil çaydan daha uzunken siyah çaydan daha kısadır. Görüntü ve tadı bakımından şeftaliyi andırır.

Oolong Çayı Neye İyi Gelir?

Yapılan araştırmalar Oolong çayının oldukça faydalı olduğunu göstermiştir. Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Bu faydasından dolayı da oldukça ilgi görmektedir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı için de faydalıdır. Ağız hijyenine yardımcı olduğundan çürük riskini önemli ölçüde azaltır.

Oolong Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kaynamış suyun içine bir tatlı kaşığı Oolong çayı eklenir. 5 dakika demlendikten sonra süzülür ve içmeye hazır hale gelir. Birkaç kişilik çay hazırlamak için demliğin tabanını örtecek kadar Oolong yaprakları eklenir ve üzerine kaynamış su eklenir. 5 dakika demlendikten sonra çay içilmeye hazır hale gelir. Oolong çayının yoğun kısmı demliğin dibinde birikeceğinden çayın sonu fincanlara eşit olarak paylaştırılır. Çayın tadının yoğunluğuna göre su ve çay miktarı isteğe göre ayarlanabilir.

Oolong Çayının Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Uzak doğudan dünyaya yayılan Oolong çayının insan sağlığı için birçok faydası bulunmaktadır. Oolong çayı iyi bir antioksidan olduğundan cilt için oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra kan şekerini dengeler. Kalp hastalıklarından korur. Ayrıca kötü kolesterolü düşürürken iyi kolesterolü yükseltir. Böylece kötü kolesterolün yol açabileceği damar tıkanıklıklarının da önüne geçilmiş olur.

Oolong Çayının Yan Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

Oolong Çayı

Oolong Çayı

Oolong çayı yüksek miktarda kafein içerdiğinden dikkatli kullanmak gerekir. Yan etkileri kahve ve yeşil çay ile benzerlik gösterir. Kafeinden kaynaklı mide bulantısı, çarpıntı ve baş dönmesine sebep olabilir. Gece tüketilmesi durumunda uykusuzluk yapabilir. Ayrıca idrar söktürücü özelliğinden dolayı vücudun aşırı su kaybetmesine sebep olabilir. Bunu önlemek için tüketim miktarına dikkat etmek gerekir. Bunun yanında anne adaylarına ve emziren annelere önerilmemektedir. Düzenli ilaç kullananlar ise Oolong çayının olası yan etkileri konusunda doktorlarına danışmalıdırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.