Kadınlar Duysun

Patlıcan Turşusu

06.06.2016
1.161
Patlıcan Turşusu

Turşu tüketimi, özellikle yoğurt ve ayrandaki gibi oranlandığında Türk mutfağında çok önemli bir yer kaplar. Bu nedenle sizlerin seveceğini düşündüğüm tariflerden birisi olan patlıcan turşusu tarifini paylaşmak istedim. Eğer farklı turşular denemek istiyorsanız hem lezzeti hem de uzun süre sorunsuz saklanabilme özelliği ile tarifimiz tam da sizin için biçilmiş kaftan.

Patlıcan Turşusu Malzemeleri

1 kg olgunlaşmamış, küçük boy patlıcan
3 adet kırmızıbiber (salçalık)
1 demet maydanoz
1 kg kerevizin sap kısımları 10 diş sarımsak
2 su bardağı sirke Tuz

Patlıcan Turşusu Tarifi

Büyük bir çorba tenceresine bol su ile tuz atın ve kaynamaya bırakın patlıcanları yıkayın, saplarını kesin; baş kısmını bütün halde bırakarak ve parçalanmamasına dikkat ederek, bir bıçakla uzunlamasına dörde bolün. Patlıcanları kaynamakta olan suya atın ve 5 dakika süreyle haşlayın. Bir süzgece çıkartın ve üzerine ağırlık koyarak bir gün (24 saat) süzülmeye bırakın.
Ertesi gün kereviz saplarım, maydanozları ve kırmızıbiberleri yıkayın. Kereviz saplarının ve maydanozların yapraklarını ayıklayın ama kereviz saplarını atmayın. Yaprakları çok ince kıyın. Kırmızıbiberlerin sap kısmını ve çekirdeklerini ayıklayın ve uzunlamasına dörde bölün. Sarımsakları soyun ve doğrayın.
Kıyılmış maydanoz ve kereviz yapraklarıyla doğranmış sarımsakları karıştırın. Patlıcan parçalarının arasını bu karışımla doldurun ve üzerlerine birer parça kırmızıbiber koyun. Patlıcanları birkaç yerinden, kalan kereviz saplarıyla bağlayın. Düzgün bir biçimde kavanoza yerleştirin. Sirkeyi ekleyin ve üzerlerini tamamen örtmesine dikkat edin. Bir ağırlık koyarak patlıcanları bastırın ve kavanozun kapağını sıkıca kapatın. Serin bir yerde beş gün bekletin ve kısa süre içinde tüketin. Eğer daha uzun süre saklamak isterseniz, 20 gün sonra suyunu değiştirmelisiniz. İki ay geçtiği halde turşu tükenmemişse, tekrar suyunu değiştirerek 1 yıl süreyle saklayabilirsiniz.

Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.