Pazının Faydaları

1.360
Pazının Faydaları

Pazı, benzer şekli ile kolaylıkla karıştırılabilir. Ayırıcı özelliği ise; pazının yapraklarının çok daha büyük olması, sap kısımlarının çok daha büyük, belirgin ve sert olmasıdır. Tat olarak da birbirine benzeyen bu iki sebze, pişirme yöntemleri ve vücuda sağladıkları fayda anlamında, birbirlerinden farklılaşmaktadır.

Pazının Faydaları

Kalorisi, yok denecek kadar düşük olan bu sebze, lifli yapısı sayesinde, uzun süre tokluk hissettirdiğinden, kilo vermeyi kolaylaştırır. Tüm yeşil sebzelerde olduğu gibi, pazı da, beyin fonksiyonlarını destekler yapıdadır.

Alzheimer hastalığının oluşumunu engellediği görülmüştür. C ve K vitaminlerini, bolca bünyesinde barındıran bu sebze, sindirim sistemini düzenleyerek, mide rahatsızlıklarını tedavi edebilir ve hazımsızlığı da önler. Pazının, az bilinen bir faydası da, kemik yapısını güçlendirmesidir. K vitamini ile birlikte, magnezyum ve kalsiyum da içeriğinde bulunduğundan, farklı şekillerde fakat mümkün olduğunca az pişirilerek, doğal olarak üretildiği dönemde, bolca tüketilmelidir.

Pazı ile Yapılabilecek Yemekler

Bir kış sebzesi olan pazı, özellikle mevsiminde tüketildiğinde, çok daha faydalı ve lezzetli olacaktır. Ispanağa benzemesine rağmen, pazı ile çok daha büyük ve dayanıklı yaprakları sayesinde, çok lezzetli sarmalar yapılabilir. Kıymalı harç ile hazırlanacak bir iç harcı ile çok doyurucu ve sağlıklı bir sarma yapılabilir. Pazı, sert görünen yapraklarına rağmen, ısı ve yağdan çok çabuk etkilenir ve çabuk pişer. Bu yüzden, az miktarda yağda kavrularak, yumurta ile karıştırılarak, kahvaltı için de uygun bir seçenektir. Az miktarda pirinç ile pişirildiğinde, üzerine sarımsaklı yoğurt ile tüketilebilir. pazi-neye-iyi-gelirPazı, diğer pek çok sebzeden farklı olarak, çiğ olarak da tüketilebilmekte, hatta bu şekilde tüketimi tavsiye edilmektedir. Bunu için; çok ölmesine sebep olmayacak büyüklükte doğranmış yaprakları, az miktarda zeytinyağı ve sarımsak ile salata şekline getirerek tüketebilirsiniz.

Pazı Neye İyi Gelir

Pazı, sonradan keşfedilen ve hala tam olarak çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir özellik taşımaktadır; anti kanser özelliklerinde bir sebzedir. Tüm yeşil sebzeler için benzer şeyler söylenebilir fakat pazı, tam olarak bu tanımı karşılayan özelliktedir. Çağımızın yaygın hastalıklarından olan hemoroit, pazı ile çok rahat şekilde tedavi edilebilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.