Peynirin Faydaları

877
Peynirin Faydaları

Peynir, kültürümüzde çok geniş yer tutan, sağlık açısından da önemli ve lezzetli bir besindir. Her yörenin kendine ait peynir yapma yöntemleri olduğundan, dünya üzerinde en çok peynir çeşidine sahip ülkelerden biri de ülkemizdir. Peynir, sadece karnınız doyurmakla kalmaz, bilinmeyen pek çok faydası ile sağlınınız korumanıza da yardımcı olur.

Peynirin Fizyolojik Faydaları

Peynir konusunda ihtisas yapmış uzmanlar ve peynir üreticilerinin bildiği, fakat genel olarak tüketicilerin bilmediği çok sayıda fizyolojik faydası vardır. Peynir, vücuda protein girişini sağlayan ve emilimini hızlandıran bir gıdadır. Protein, vücudun yapı taşlarından olduğundan, eksikliği ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Özellikle beyaz peynirde, trans yağ yoktur. Bu yüzden, vücuttaki faydalı kolesterolü sağlar, zararlı kolesterolün azalmasına faydalı olur. Tüm bunların yanında, ciddi oranda aminoasit kaynağı olduğundan, beyin ve hafıza fonksiyonlarını üst sınırlara taşır. Yeterince peynir yenmemesi, unutkanlık dâhil, pek çok soruna sebep olabilir. Peynirin bir diğer önemli faydası; içeriğindeki yararlı bakteriler sayesinde, bağırsak florasını düzenlemesidir. Tüm bunlar, tek başlarına bile yeterince faydalıyken, bir arada olduğunda, tüm bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden, yeterince peynir tüketen bir kişinin, kolay kolay hasta olmayacağını, hasta olsa bile kolay iyileşeceğini söyleyebiliriz.

Peynirin Fiziksel Faydaları

Peynir Neye İyi GelirPeynirin, özellikle çocukların büyümesi konusunda, önemli bir kalsiyum kaynağı olduğundan, çok önemli rolü vardır. Sadece çocukların değil, yetişkin insanlarında, kemik erimesinden korunması için, özellikle peynirde bulunan kalsiyuma ihtiyaçları vardır. Peynirde bulunan kalsiyum, diş sağlığı için de çok önemlidir. Mesela, bir şekilde gece yatmadan önce dişlerinizi fırçalayamadığınızda, bir parça beyaz peynir yiyerek yatmanız halinde, içindeki faydalı bakteriler ve kalsiyum, o gece için dişlerinizi korumanıza yardımcı olacaktır. Laktoz toleransı ile ilgili sorunları nedeniyle, süt tüketemeyen kişiler, ihtiyaçları olan kalsiyumu, sindirimi çok kolay olan peynir sayesinden karşılayabilirler.

Peynirin Kişisel Güzellik Faydaları

Peynir, metabolizmayı hızlandırdığı için, obeziteyi engeller. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için, sağlıklı bir vücuda sahip olmayı sağlar. Dişleri korurken, kemik yapısını da sağlıklı hale getirir. Tüm bunlar, sağlıklı ve güzel görünen bir vücut için gereklidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.