Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav Türkiye’nin her yöresinde sevilerek tüketilen bir yemektir. Her türlü sulu yemeğin, et ve tavuk yemeklerinin yanında sofralarda yerini alabilir. Ayrıca içine garnitürler eklenerek tek başına bile sofraların baş tacı haline gelebilir. Pilav o kadar sık pişirilen bir yemektir ki yapımı neredeyse sıradan bir işlem haline gelmiştir. Ancak her pilav birbirine benzemez. Pilavın incelikleri yapılış usulü ve püf noktalarında gizlenmektedir.

Tane Tane Pilav Tarifi

Pirinçleri İyice Yıkayarak Tel Tel Ayrılan Bir Pilav Elde Edin. Eğer pirinç pilavı yapıyorsanız pirincin içerisinde nişasta olduğunu ve bu nişastanın pilava yoğunluk katacağını unutmayın. Buna engel olmak için yapmanız gereken şey ise pirinçleri işinizi kolaylaştırmak için bir süzgeç içerisinde sıcak su ile güzelce yıkamaktır. Nişastanın tamamen akıp gittiğinden emin olmak için suyun rengine dikkat edin. Pirinçleriniz tamamen temizlendiğinde süzgecin altında duru, şeffaf bir suyun aktığını göreceksiniz. Tane tane pilav tarifinin en önemli adımı budur.

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Pilav yapmanın püf noktaları arasında belki de en dikkat edilmesi gereken kullandığınız pirinç ile suyun oranını belirlemektir. Bir bardak pirince bir buçuk bardak su güzel bir pilav yapmak için ideal orandır.

Pilav Yapımı

Tane tane pilav tarifinin bir diğer önemli unsuru ise pişirme sürecidir. Bu süreç kullanılan tencerenin ve yağ çeşidinin doğru belirlenmesini de kapsar. En lezzetli pilavlar yayvan tencerelerde ve tereyağı sıvıyağ karışımı kullanılarak yapılır. Ayrıca pilava birkaç damla limon suyu eklemek pirinçleri olduğundan daha beyaz gösterecektir.

Pilav piştikten sonra kapağına bir bez veya gazete kağıdı yerleştirerek dakika dinlendirmek de pilav yapmanın püf noktaları arasında yer alır. Bu şekilde pilav dinlenerek tadını ortaya çıkarır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.