Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakal Kabuğunun Faydaları

Portakalın kendisi kadar faydalı olan kabuğu, kış aylarında sıkça tüketilen portakalın kabuklarını birçok alanda değerlendirmeyi sağlıyor. Sağlık için portakal kabuğunun faydaları oldukça fazlayken, kilo verdirici özelliğe sahip olması, portakal kabuğunu özellikle kadınlar için değerli kılıyor. Eski zamanlarda soba üzerine konan portakal kabukları ile doğal oda kokusu elde edilirken, günümüzde şık vazolar içine konan portakal kabuğu ve su odaların mis gibi kokmasını sağlamaktadır.

Portakal Kabuğu İle Diş Beyazlatma

Dişleri doğal yoldan beyazlatmak isteyenler için oldukça pratik ve zararsız olan portakal kabuğu, dişlere çok bastırmadan sürüldüğünde dişleri beyazlamasına yardımcı olmaktadır. Diş temizliğinin yanı sıra ev temizliğinde de etkili olan portakal kabuğunun faydaları, meyvesinden yararlanırken kabuğundan da arlanmayı mümkün hale getirmektedir. Kilo verme özelliğinden dolayı bayanların baş tacı niteliğinde olan portakal kabuğu çayı demleyerek tüketildiğinde vücuttaki toksinlerin dışarı atılmasını sağlarken, yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeyi sağlamaktadır. Kurutulmuş portakal kabuklarını sıcak suda demleyerek bal ile tüketmek ayrıca kış ayları için lezzetli bir içecek tatma imkânı sunacaktır.

Portakal Kabuğunun Mucizevi Etkisi

Cilt bakımı için doğal ürünlerden yararlanmayı tercih edenler için portakal kabuğunun faydaları mucize niteliğinde etki yapıyor. Pek çok kadının ortak sorunu olan cilt lekeleri portakal kabuğu maskesi sayesinde sorun olmaktan çıkıyor. Portakal yerken dahi uygulanması mümkün olan maske, portakal kabuğunun cilde sürülüp bir müddet bekleyip yıkamak kadar kolaydır. Bu derece kolay bir maske ancak etkisi pahalı kozmetik kremler kadar olması, fazla para harcamaya gerek kalmadan güzelleşmeyi sağlamaktadır. Portakal kabuğunun direkt uygulandığında cilde herhangi bir yan etki gösterme ihtimalinden dolayı portakal kabuğunu süt ile karışım yaparak cilde uygulamak daha etkili sonuçlar verir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.