Kadınlar Duysun

Portakal Şurubu

01.06.2016
1.941
Portakal Şurubu

Portakal şurubu, konsantre meyve suyu gibi soğuk olarak tüketilebileceği gibi tatlılar, pastalar ve kahvelerde aroma verici olarak da kullanılabilir. Portakalın en bol olduğu kış aylarında hazırlayıp kavanozlarda saklayabileceğiniz şurupları bütün sene boyunca rahatlıkla tüketebilirsiniz. Lezzetli ve kolay yapılan portakal şurubunun içerisine isteğe bağlı olarak limon, tarçın gibi farklı aromalar da ekleyebilirsiniz.

Portakal Şurubu Malzemeleri

1 kg portakal
1,5 su bardağı tozşeker
2 adet limonun suyu
8 bardak su

Portakal Şurubu Tarifi

Portakallar robottan geçirilerek küçük parçalara bölünür. Şeker ve limon suyu eklenir. İstenen oranda kaynar su ilave edilir ve karıştırılır. Süzgeçten geçirilir ve şişelere alınır. Soğuk olarak ve buz ilavesiyle sunulur.
Vişne, çilek, böğürtlen, ahududu, üzüm ve nar şurupları da benzer şekilde hazırlanır.
Vişne, çilek, böğürtlen, ahududu ya da üzüm şurubu yapılırken meyve ezilir, süzgeçten geçirilir. Bu kez kaynar değil, soğuk içme suyu eklenir. Daha sonra tozşeker ile limon suyu eklenip karıştırılır ve servise sunulur. Ama üzüm şurubunda, şeker oranı biraz azaltılır (1/2 su bardağı tozşeker).
Nar şurubu için meyvenin suyu sıkılır; soğuk içme suyu, tozşeker ve limon suyu eklenip karıştırılır. Soğuk servis yapılır.
Limonata için, yine limonlar robottan geçirilerek irice parçalanır. Tozşeker ile karıştırılır ve bir gece ya da 4-5 saat buzdolabında bekletilir. Daha sonra kaynar su ilave edilip karıştırılır, süzülür. Şişelere alınır ve soğuk servis yapılır.
Kızılcık şurubu için 3 su bardağı tozşeker kullanılır. Şeker 1 bardak su ile kaynatılarak koyuca bir şurup hazırlanır. Kızılcığın ezilip süzülmesiyle elde edilen meyve suyu ile limon suyu bu şuruba eklenir ve bir dakika daha kaynatılır. Ilınınca kavanozlara aktarılır. Servise sunulmadan önce sulandırılır.

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.