Kadınlar Duysun

Ramazan Ayının Vazgeçilmezi Tadı: Hurma

27.03.2018
199
Ramazan Ayının Vazgeçilmezi Tadı: Hurma

Söz konusu Ramazan Ayı olunca ilk akla gelen besin seçeneklerinden birisi hurma oluyor. Oruç açarken tüketilen hurma, hem yetişkinlerin hem de küçüklerin damak tadına uyum sağlıyor. Peki oruç açarken neden hurma tercih ediliyor? Hiç merak etmiş miydiniz? Eğer araştırmaya fırsat bulamadıysanız sizler için derlediğimiz bu yazıyı mutlaka inceleyin.
Yılların markası en kaliteli ürünlerin bulunduğu kolayca erişebileceğiniz online kuruyemiş sitesi olan Hacıbaba Kuruyemiş’i ziyaret ederek hurma çeşitlerini hemen sipariş edebilirsiniz!

Hurma Nerelerde Yetişir?

Kendine has aromatik lezzeti ile öne çıkan hurmanın tarihi 5000’li yıllardaki Sümerliler dönemine kadar dayandırılıyor. Hurmanın ilk kez Basra Körfezi’nde yetiştirildiği tahmin edilmekte. Hatta Kuzey Afrika ve Orta Doğu Bölgeleri’nin ekonomisinde büyük bir rol oynuyor. Amerika’ya ise ilk kez 19. Yüzyılın başlarında İspanyollar tarafından getirilmiş ve Meksika sınırlarında yetiştirilmiş.
Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Irak, İran, Yemen, İsrail, Tunus, Fas, Libya ve Suudi Arabistan yetiştirildiği bölgelerin başında geliyor.
Türkiye’de de daha çok Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Batı Anadolu bölgelerinde yetiştiricilik yapılıyor. Ancak Türkiye’de yetiştirilen hurmaların gıda sektöründe bir işlevi yok. Daha çok gölge verdiği için üretildiğini söylemek mümkün.

Hurma Yetiştirmek için Hangi Koşullar Gerekli?

Öncelikle hurma ağacının yüksek sıcaklık gerektirdiğini bilmelisiniz. Dolayısıyla sıcağa karşı büyük bir dayanıklılık gösteriyor. Örneğin: Bazı hurma ağaçlarının 60; bazı hurma ağaçlarının da 100 yıllık bir ömrü bulunuyor. Ayrıca toprak türü de çok önemli bir husus. Organik madde yönünden zengin, temiz ve geçirgenliği yüksek topraklar hurma yetiştirmek için oldukça idealdir. Ayrıca toprağı sürekli sulamak ve sıcaklık koşullarına uygun hale getirmek de gerekiyor.
Birbirinden lezzetli hurma çeşitleri için sizleri Hacıbaba online kuruyemiş sitesine bekliyoruz! Site üzerinden dilediğiniz enfes lezzeti sepetinize ekleyebilir ve bir tıkla kolayca sipariş ederek mutfaklarınıza taşıyabilirsiniz.

 

Başlıca Hurma Çeşitleri

*Mebrum Hurması

Kahverengi renge sahip ince kabuklu hurma seçeneklerinden olan Mebrum Hurma, daha çok Hac ve Umre ziyaretlerinde ikram edilmek için tercih ediliyor. Al Ula bölgesinde üretilen bu lezzet, genellikle Türk insanının en çok sevdiği hurma seçeneklerinden bir tanesini oluşturuyor. Besleyici yönüyle öne çıkan hurmayı oruç açarken rahatlıkla tüketebilirsiniz.

*Kudüs Hurması

Demir oranı oldukça yüksek olan Kudüs Hurması, hemoglobin senzeti konusunda büyük fayda sağlıyor. Eğer kansızlık problemi yaşıyorsanız doktorunuzun önerilerini alarak günde 10-15 adet bu özgün lezzete sahip hurmayı deneyebilirsiniz.

*Sugi Hurması

Sağlık açısından son derece faydalı olan Sugi Hurması, şeker oranı az olduğu için daha çok diyabet hastaları tarafından tercih ediliyor. Hafif sarı renkli olan hurma, yumuşak dokusuyla büyük bir beğeni topluyor.

*İran Hurması

Bam şehrinde üretilen İran Hurması, lezzetli ve yumuşak dokusu ile sıklıkla tüketilen seçeneklerden bir tanesi. Piyasada “Mozafati hurması” olarak da biliniyor.

*Bağdat Hurması

Açık renkli haliyle dikkati çeken Bağdat Hurması, az şekerli ve ufak taneli oluşuyla büyük bir ilgi görüyor. Hafif ve farklı tatta bir hurma tatmak isterseniz bu özgün lezzete mutlaka bir şans vermelisiniz.
Farklı Hacıbaba Kuruyemiş çeşitlerini inceleyebilir, ziyaret ettiğiniz sitemizden online ve güvenilir kuruyemiş siparişlerinize hızlı kargo ve kapıda ödeme farkı ile ulaşabilirsiniz!

Hurma ile Oruç Arasındaki İlişki

Besin değerleri açısından zengin olan hurmanın oruçla daha çok manevi anlamda bir ilişkisi olduğu düşünülmüştür. Ancak hurmanın bu oruç ayında tüketilmesinin en net açıklamalarından birisi kuşkusuz enerji veriyor olmasında gizli. 18-19 saat boyunca aç kalan vücudun harekete geçmesinde ve yemeğe zinde başlayabilmesinde hurmanın büyük katkısı bulunuyor.
Hurma içerisinde karbonhidrat, protein ve yağ gibi pek çok besin değeri barındırır. Antioksidan içeriği, vücutta biriken toksinlerin uzaklaşmasına ve daha zinde bir bedene sahip olmanızı mümkün kılar. Folik asit açısından zengin olduğu için hamile kadınların sağlığı açısından da önemlidir. Emziren anneler ise süt yapıcı özelliği sayesinde tüketmeleri gerekir. Ayrıca hafızayı güçlendirme ve göz sağlığını koruma gibi farklı alanlarda da etkin bir rol oynar.

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.