Ruhumuza İyi Gelen Gıdalar

3.806
Ruhumuza İyi Gelen Gıdalar

Evet yanlış okumadınız! Bugüne kadar bilinen ruha iyi gelecek yöntemler dışında, aslında hergün en az 3 defa tekrarladığımız yeme içmenin de ruha yansıyan etkilerinin olduğu tartışılmaz bir gerçek. İşte size doğal terapist. Nasıl mı?

Yiyeceklerin ruha olan etkileri biraz da kişinin yeme-içme alışkanlıklarıyla da doğru orantılıdır. Ama genel olarak yüksek kalorili ve kilo yapan yiyecekler aynı zamanda bizi en çok mutlu eden yiyeceklerdir. Bazı dönemlerde çikolataya veya tatlıya saldırmamızın asıl nedeni de bu değil mi? Sıkıntılı zamanlarınızda ve özellikle bayanlar adet dönemlerinde bir parça çikolatayla mutluluğun kapısını aralayabilirsiniz. Bunun yerine bir külah meyveli veya sütlü dondurma da sizi oldukça ferahlatacaktır.

Süt içerek sakinleşebilirsiniz. Hele ki sütlü kahve daha da büyük keyif verir size. Kafein içeren besinler beynimizi uyararak daha canlı olmamızı sağlarken aynı zamanda mutluluk ta veriyor, ancak abartmamak gerektiğini aklımızdan çıkarmamalıyız. Bunun yanında magnezyum içeren fındık ve potasyum içeren muz da vücut değerlerini dengeleyerek depresyondan korumada etkili önemli besinlerdendir. Su ürünlerinden bol miktarda omega-3 içeren somon balığı da mutluluk veren besinler arasındadır.

Ani üzüntü yaşadığınız dönemlerde çilek, üzüm, portakal, elma yiyerek üzüntünüzü hafifletebilirsiniz. Mineral ve vitamin içeren besinler uzmanların en çok önerdiği besinler arasında yer alıyor. Özellikle diyet yaparken öğün aralarında yerseniz mutsuz olmadan uyum içinde diyetinize devam edebilirsiniz. Saydıklarımız dışında ceviz, yerfıstığı, süt, yoğurt, koyu yeşil yapraklı sebzeler, havuç, badem.. gibi zengin içerikli besinler aynı zamanda mutluluk kaynağıdır.

Özellikle sinirlendiğiniz ve bunalıma girdiğiniz dönemlerde ıspanak ve türevlerine yönelmelisiniz. Ispanak gibi sebzelerin içerisinde stresle mücadele edebilen kimyasallar bulunmaktadır. Asitli içecekler yerine doğal meyve sularını içmelisiniz. Özellikle portakal suyu sizi hem canlandıracak hem de gün içinde gereken enerjinizi size kazandıracaktır. Patlamış mısır ve lahananın da ruha iyi geldiği uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

Yaşadığımız dünya stres ve sorunları da beraberinde getiriyor. Ev, iş, okul, organizasyonlar, toplantılar vs..bazen bunalıp, sıkışıp kalabiliyoruz. Bunların etkilerini en aza indirgemek ve hatta mümkünse yaşantımızda olmasınlar istiyoruz. İşte bu gibi durumlarda ruha iyi gelen besinlerle beslenmek size çok iyi gelecektir. Hadi şimdi bir parça çikolatanın yanında birkaç ceviz yiyin ve üzerinizde oluşan inanılmaz etkiyi siz de keşfedin. Ruhunuzun daralmadığı, stressiz, tatlı, huzurlu günleriniz olmasını dileriz. Sevgiyle kalın.

ETİKETLER:
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.