Sağlığınız, Güzelliğiniz ve Ev İşleriniz İçin Pratik Bilgiler

Sağlığınız, Güzelliğiniz ve Ev İşleriniz İçin Pratik Bilgiler

Bu pratik çözümler aklınızın bir köşesinde kalsın, mutlaka işinize yarayacaktır. Temizlik, yemek, ütü ve daha birçok konu ile ilgili her türlü pratik bilgiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

* Ütü yapmayı kolaylaştırmak ve süreyi azaltmak istiyorsanız, ütü masasının kılıfının altına alüminyum folyo koyun. Alüminyum folyo sıcağı geri yansıtacağından ütü yapmak daha kolay olacaktır.
* Mobilyaların yerlerini değiştirdiğinizde halıların üzerinde kalan izler oldukça can sıkıcıdır. Bu izleri yok etmek aslında oldukça kolay. İzlerin üzerine bir parça buz koyun ve eridikten sonra üzerinde elektrik süpürgesini gezdirin. İzlerin yok olduğunu göreceksiniz.
* Satın aldığınız plastik ve cam eşyaların üzerine yapıştırılan etiketlerden kurtulmak için etiketin üzerine yemeklik margarin sürün ve 15 dakika bekletin.Bir bez ile ovalayıp yıkayın. Üzerinde hiç bir leke ve çizilme oluşmayacaktır.
* Gözlüklerinizin vidası artık eskisi gibi sıkı değilse ve zaman zaman çıkıyorsa; vidayı yerine takmadan önce, vidanın gireceği deliğe renksiz oje yani tırnak cilası damlatın ve vidayı öyle takın.
* Duvarınıza çivi çakacağınız zaman işaretlediğiniz yerin üzerine çapraz bant yapıştırdıktan sonra çakın. Böylece duvar alçısının çatlatma riski ortadan kalkacaktır.
* Satın aldığınız ayakkabılar ayağınızı sıkıyor ise onları kısa bir müddet buhara tutun.

* Bez ayakkabılar çok çabuk kirlenir özellikle açık renk ise ve temizlenmesi zordur. Kolayca ve yıpratmadan temizlemek için eski bir yastık kılıfının içerisine koyun. Kılıfın ağzını kapayın ve çamaşır makinasında yıkayın. Yeni gibi olacaklardır.
* Eğer ayaklarınız çok ısınıp şişiyorsa onları saatlerce sıcak suda bekletmeyin, aksine kolonya ile ovalayın. Bilekleriniz ve ayaklarınız şişmeyecektir.
* Pamuklu giysilerinizin çekmemesi için; ilk yıkamadan önce bir gece soğuk suyun içerisinde beklettikten sonra yıkayın, çekmeyeceklerdir.
* Dirsek ve topuklarınızın sertleşmesini istemiyorsanız, bir dilim limon ile ovun. Böylece yumuşacık olacaklardır.
* Üst üste koyduğunuz bardaklar yapışıp çıkmıyorsa derin bir kabın içerisine koyun. Üstteki bardağın içerisine buz koyup kabın içerisine yavaş yavaş sıcak su koyun. Bardakların kolayca birbirlerinden ayrıldıklarını göreceksiniz.
* Kızartmalarınızın tavaya yapışmasını istemiyorsanız, yeni bir tava satın aldığınızda ilk yapacağınız şey içinde bir miktar sirke kaynatmak olsun..
* Kuru fasulyeleri dağılmadan pişirmek istiyorsanız tuzu ve salçayı ya da domatesleri fasulyeler yarı piştikten sonra koyun.
* Kızartma kokularının bütün eve yayılmaması için yağın içine bir iki dal maydanoz atın.
* Makasınız köreldiğinde ve eskisi gibi kesmediğinde bilemek için zımpara kağıdı kullanın.
* Pilavın tane tane ve beyaz olmasını istiyorsanız içine 3-4 damla limon suyu damlatın.
* Süte bir fiske karbonat atarsanız hem çabuk bozulmaz hem de kolay hazmedilir.
* Limon sert ise, kesmeden önce bir iki dakika sıcak suya batırınız, daha yumuşak ve sulu olduğuna şahit olacaksınız.
* Buzdolabınızın iyi soğutması için içine bir torba tuz koyun. Tuzun dolaptaki nemi alır ve bu sayede buzdolabınız soğuğu daha iyi muhafaza eder.
* Patateslerin filizlenmesini önlemek için patates torbasının içine birkaç adet yeşil elma atın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.