Kadınlar Duysun

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Vaka Sayısı En Yüksek İlleri Açıkladı

01.04.2020
4.721

Son dakika haberine göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Vaka Sayısı En Yüksek İlleri Açıkladı

Corona virüsü vaka sayıları ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı. Corona virüs vakalarının, İtalya’daki gibi bir tabloya sebebiyet vermemek için açıklanmadığını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, illere göre corona virüs vakaları ve vefat sayılarını paylaştı. İstanbul’da 8.852, İzmir 853 vaka, Ankara 712 vaka, Konya 584 vaka, Kocaeli 410 vaka, Isparta 268 vaka, Sakarya 207 vaka, Adana 197 vaka, Bursa 135 vaka, Samsun 112 vaka ile listede yer alıyor.

Vefat sayılarında ise en çok vefatın olduğu İstanbul ve ankara öne çıkıyor. İstanbul’da 117 kişi hayatunu kaybederken, İzmir’de 18, Kocaeli’de 8, Ankara’da 7 ölümle sonuçlanan vaka yer alıyor.

Öte yandan, bilimin ilk kez karşılaştığı ve yüksek yayılma hızına sahip KOVİD-19 hastalığı ile 24 saat mücadele veren Sağlık Bakankığı personelleri arasında da pozitif vakaların olduğu açıklandı. Bu sayıları açıklarken gözleri dolan Bakan Fahrettin Koca, 601 sağlık personelinde corona virüsü vakası tespit edildiğini söyledi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından satır başları;

Koronavirüs salgınında dünyada gelinen nokta artık olayın başlangıç günlerin bile unutturdu. Herhangi bir insan bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz. Dünyanın her ülkesi bu savaşta ayrı bir cephe. Karşımızda sürekli hareket halinde olan koyduğumuz sınırlarda zayıf noktaları tehdit eden bir düşman var. Dayanışma şimdi izolasyonla gerçekleşiyor. Aziz milletim koronavirüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Hastalık Türkiye’ye geldiğinde bu mücadelesi asıl silahımızın izolasyon olduğunu söyledik. İlaç aşı çalışmaların sürdüren insanlar bize ne diyor ona bakmalıyız. Tıp temastan kaçın araya mesafe koy diyor. Bu temel kural uygulanmazsa diğer tedbirler bizi koruyamaz. Yakınlarınızı uyarmanız gibi bir sorumluluğunuz var.

Özgürlüğümüzü kısıtlayan biz değiliz. Özgürlüğümüzü risk kısıtlıyor. İzolasyon gerekli olan mücadele şartıdır. Herhangi birimizin tavizi ciddi sonuçlar demektir. Bugünler şüphesiz geçicidir. Bugün ödevimizi ne kadar iyi yaparsak yarın bununla o kadar övüneceğiz. Bundan bir an için şüphe duymuyorum. Bir yönüyle bu bir savaştır. Hedefimiz bu savaştan en az can kaybıyla çıkmaktır. Virüsün bütün gücünün ne olduğunu size söyleyeyim. Virüsün bütün gücü yayılma fırsatıdır.

Şehirlere Göre Vaka Sayısı

Bu mücadelede stratejimiz sabit hayat olmalıdır. Şehirlerde hareketlilik ne kadar azalırsa o kadar hızlı galip geliriz. Son 24 saatte yapılan test sayısı 14396 bugünkü vaka sayısı 2148 bugün hayatını kaybedenlerin sayısı 63.

Bu süreçte toplam takibini yaptığımız vakaların taradığımızda ortaya çıkan tabloda 47 bin 156 kişi oldu. Sahadaki hekimlerimizle yürütüyoruz. Bu arada aile hekimlerimize de teşekkür etmek istiyorum.

Bir hasta bulaştırdığı kişi sayısı en az 30. Bu herhangi bir tablo değil bu isimleri belli olan somut bir örnek. Yani virüs bu kadar kolay yayılıyor. Herkesin şu dönemde şüpheli gibi görüp evinde izole etmesini önemsiyoruz. Bulaştıran kişi ise hastaneye bile yatmadı ama 3 kişinin hayatını kaybetmesine 12 kişinin de pozitif olduğunu görüyoruz. Özellikle şunu söylemek istiyorum virüs çok kolay bulaşıyor. Biz daha önce bunu böyle bilmiyorduk. Çok kolay bulaştığını ve o nedenle izolasyonun son derece önemli olduğunu tekrar altını çizdik. BU virüs bütün dünyaya yayılımı 3 ayda oldu.

İlginizi Çekebilir ➔  Cinsiyet ve Yaşa Göre Corona Virüs Ölüm Oranları

Çin’den getirdiğimiz sistem dahil olmak üzere devreye girdi. Daha önce elimizde 1 milyon kit olduğunu söylemiştik. Haftaya 20-25 bin aralığına çok rahat çıkacağını düşünüyorum. Biz sahayı çok taramak istiyoruz. Test sayısı her geçen gün daha da artacak. Önemli olan hayatını kaybedenlerin sayısının minimalize etmek.

Bu toplam vaka sayımızı gün ve gün gösteren tablo. Aşağıda da hayatını kaybeden vakalarımız ile ilgili tablo.

Sayılarımız artıyor ama vakalarımız içerisindeki ölüm oranımız yüzde 1,58 bu anlamda birçok ülkeden aşağıdayız. Hedefimizi hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısını azaltmak

Bu da bütün illerimizdeki dağılım. Dün itibariyle bir ilimizde görülmemişti o ilimizde de iki vaka oldu. Bütün illerimizde bu virüsün olduğunu görüyoruz. Daha çok vakanın İstanbul olduğunu görüyoruz. İstanbul’daki vaka sayısı 8 bin 852 yani vakaların yüzde 60’ı. Onu İzmir 853 ile izliyor sonra Ankara 712, Konya ve Kocaeli var.

Yoğun bakımda olanların yüzde 75’i 60 yaşın üzerinde.

Sağlık çalışanlarımıza ve Bilim Kurulu’na güvenelim. Kendimizi izole edelim yuvamız gücümüz olmalı virüse fırsat tanımayalım.

DSÖ Avrupa Direktörü ile bugün görüştük. Özellikle bu süreçte gelinen noktayı ve daha önce merkez üssü olarak Avrupa’nın görüldüğü ama şimdi Kuzey Amerika’nın olduğu yönünde bir tanı oluştu.

Biz 14 gün boyunca izolasyona aldık. Bu süreçte özellikle semptomun gelişmesini bekliyorsunuz. Devamında da herhangi bir hastalık bulgusu olup olmadığına bakıyorsunuz. Bunun dışında Umreden geldikleri için ve bu dönemde semptomu olan hastaların pozitifliğini görerek devamında herhangi bir bulgusu olmayanların test yapıldığında da pozitif olduğunu gördük. Riskli bir bölgeden geliyorsanız bu durumda hastalık olmayabilir ama test pozitif çıkabilir. Pozitif olanları tedaviye almış olduk. Bütün ülkede hareketliliği azaltan bir öneri olmuştu. Bundan sonraki süreçte il pandemi kurullarımız daha olmak üzere bölgesel daha sıkı tedbirler alınabilir. Önemli olan zorunlu olmadıkça evden çıkmamak. Tek önleyici tedbirin bu olduğu çok net görülüyor .

Gerçekten dediğimiz şekilde izole edebilirsek kendimizi zorunlu olmadıkça evden çıkmamış olursak bu anlamda bu grafiğin daha aşağıda kapanacağını söyleyebiliriz. Bütün toplum olarak birlik beraberlik içinde bizim evlerimizde kendimizi izole etme çabasında olmalıyız.

Gençlerin bu noktada hassasiyet göstermesi gerektiğini biliyoruz. Bir yaş aralığının daha çok etkilendiğini göstermek için o tabloyu verdik. Sayın hocam için Allahtan rahmet  diliyorum. Çok iyi bir insandı. Görevinin başında son güne kadar hizmet ederek hayatını kaybetti .Hayatını kaybeden çok kimse var. Avrupa’da görülen vakaların yüzde 10’unun sağlık çalışanları olduğunu söyledi ama her hecen gün pozitif çıkan vaka sayımızın fazla olduğunu söylemek istiyorum. Bunun sayısını söylemek içimden gelmiyor. 601 kişi. Bütün sorumluluk sahada bu arkadaşlarımızın sırtında.  

Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.