Sağlıklı Zayıflama ve Kilo Verme

3.485
Sağlıklı Zayıflama ve Kilo Verme

Biz hanımların en büyük ortak problemi olan zayıflama konusunda oldukça fazla diyet çeşidi, yorum ve öneri var. Özellikle diyet konusu o kadar çetrefilli ki kafamız allak bullak olmuş durumda. Yakınlarımız, arkadaşlarımız, ailemiz ve hatta tanınmış diyetisyenlerden zayıflama konusunda o kadar çeşitli tavsiyeler alıyoruz ki ne yapacağımızı şaşırıyoruz. Bundan kaynaklanıyor olacak ki birçoğumuz zayıflama hakkında edindiğimiz bilgileri yorumlayarak kendi diyet listemizi ve spor programımızı kendimiz yapıyoruz. Fakat uzmanların, her ne kadar farklı yorumlarda bulunsalar da, ortak düşünceleri; kendi planladığımız diyet ve sporun bizlere yarardan çok zarar getirebileceği. Zira yanlış uygulanan diyetler ciddi hastalıklara sebep olabiliyor. Bu sebeple sizlere, uzmanların özellikle üzerinde durduğu ortak konuları derleyip özetledik.

1. Diyetisyen
Öncelikle; kilo vermek isteyen bireylerin, mutlaka alanında eğitim almış, uzman diyetisyenlere başvurmalarını öneriyoruz. Çünkü sağlıklı kilo vermek için bir uzman tarafından hastalığınıza, antropometrik ölçümlerinize, laboratuar bulgularınıza ve tedavinize uygun olarak besin gereksinimlerinizin belirlenerek diyet planınızın oluşturulup takip edilmesi gerekir. Buradan anlaşılacağı üzere her metabolizma her diyeti kaldırmayabilir ve bu durum ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilir.

2. Diyetisyene gitmek istemeyenler/ imkânı olmayanlar

Diyetisyensiz kilo vermek isteyenlerinize ise şunları neriyoruz:

  • Mevsimlik sebze, meyveler tüketin
  • Vücudunuzu kırmızı et, tavuk, balıktan mahrum bırakmayın
  • Fastfood ve abur cuburdan kaçının
  • Tatlı istiyorsanız, doğal ürünler kullanarak kendi yaptığınız hafif tatlıları tercih edin
  • Su, yaz kış en yakın dostunuz olsun. Çünkü yazın vücudunuzun su kaybını dengelerken kışın da sizleri soğuk algınlığının etkilerinden koruyacaktır.
  • Spor için vaktiniz yahut yeterli paranız yoksa sizlere önerebileceğimiz en iyi şey, gideceğiniz yerlere; yakın mesafe ise yürüyerek, yürüme mesafesinden daha uzak ise bisiklet kullanarak gitmektir. Böylece hem siz sağlıklı kilo verir, hem de doğaya sağlık verirsiniz.

Sağlıklı günler dileriz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.