Sarımsak ve Limon Kürü Faydaları

4.771
Sarımsak ve Limon Kürü Faydaları

Hem limonun hem de sarımsağın bilinen bir sürü faydaları vardır. Limon suyunu ve sarımsağı karıştırarak hazırlayacağınız bu tarif tansiyona iyi gelir. Damar tıkanıklığını önler ve damarda oluşan yağlık ve sertleşmeyi de ortadan kaldırır. Aynı zamanda bilinir ki limon kötü huylu olabilecek her hücreye iyi gelmektedir.

Yapılan araştırmalara göre limonun kanserli hücreleri öldürerek kanseri durduğu yönde yapılan çalışmalar vardır. Limonu meyve gibi tüketilerek yiyebiliriz, aynı zamanda salatanın içine sıkılarak ya da limon suyu ile limonata olarak kullanılarak da birçok farklı alanda tüketebiliriz. Limonun içerisinde bulunan vitaminler ve proteinler sayesinde kanser tedavisinde de iyi bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Limonun kanser tedavisine iyi geldiği araştırmaları 1970’ten itibaren yapılmaya başlanmıştır. Limon göğüs kanseri, kolon kanseri, akciğer, prostat ve pankreas kanseri gibi birçok kansere iyi gelmektedir. Aynı zamanda sinir sistemini dengeleyerek vücutta oluşabilecek gerginliği de ortadan kaldırmaktadır.

Limonun kendisi vitamini deposu olduğu gibi kabuğunda da dlimonene isimli bir madde bulunmaktadır. Bu madde sayesinde vücutta yaşayan zararlı bakteriler ölür ve metabolizmanın daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Aynı zamanda cilt sağlığı için de limon oldukça önemlidir.

Pollifenoller, limonun içerisinde bulunan bir maddedir. Bu da daha çok kadınlarda ortaya çıkan yumurtalık kanser riskini en aza indirgemektedir. Yüksek tansiyonu olan kişilerde sıklıkla sıklıkla limon tüketerek tansiyon çıkmasını da engeller. Bakteri, enfeksiyonlar ve mantarlara karşı da oldukça etkili bir yiyecektir.

Rus Tıp dünyasında limonun kullanımı

Rusya’da doktorların uzun uzun soluklu araştırmalarından sonra limonun kalp ve damar hastalıklarında tedavi amaçlı kullanılması onaylanmıştır. Yoğun bir şekilde kullandıkları bu tedavi olumlu sonuçlarla kendini netliğe kavuşturmuştur.

Limon suyunun ve sarımsağın da karıştırarak eklendiği bu içecek damarda oluşabilecek her türlü problemi ortadan kaldırmaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda tansiyonla alakalı hastalıklara da faydalıdır. Türkiye’de de çoğu Tıp doktoru bu iki karışımından elde edilen içeceği tedavi yöntemi olarak kullanmaktadır.

Limon ve sarımsak içeceği:

Malzemeler

 • 40 diş sarımsak
 • 2 litre limon suyu
 • Koyu renkli olan ışık almayan kavanoz

Hazırlanışı:

ilk olarak sarımsakları soyun ve hepsini ezin daha sonra limon suyunun içerisine gezmiş olduğunu sarımsakları ilave edin. Işık geçirmeyen kavanozun kapağını sıkı bir şekilde kapatarak 25 gün boyunca soğuk bir yerde dinlenmesini bekleyin.

Not: Gün içerisinde kavanozu çalkalamayı unutmayın. Belirtilen günün sonunda sarımsaklı yavaş yavaş eriyecektir. Etkisini daha iyi olabilmek için sabah kahvaltılarından önce tüketilmelidir.

Limon Sarımsak

Limon Sarımsak

Limon suyu ve sarımsak karışımının faydaları

 • Vücudun bağışıklık sistemini dengeler ve stresten dolayı ortaya çıkan alerjileri ortadan kaldırır.
 • Damarda oluşabilecek her türlü sorunlu özellikle iltihaplanmaları ve tıkanmalara karşı birebir çözümdür.
 • Hipertansiyonu engelliler.
 • Böbrekte oluşan taşları ve safra da oluşan taşların erimesine yardımcı olur.
 • Vücutta oluşan fazla ödemin dışarı atılmasını sağlar.
 • Kolesterolü düşürerek aynı zamanda lipit seviyesinide düşürmektedir.
 • Metabolizmayı hızlandırarak fazla yağların erimesine neden olur ve sağlıklı kilo vermeyi destekler.
 • Mide de oluşan ve bağırsakta oluşan problemlere karşı düzenleyicidir.
 • Pankreasın kendine gelip yenilenmesini sağlar ve vücuttaki şeker oranı dengede tutar.
 • Romatizmal iltihaplara karşı en iyi yöntemdir. Kireçlenmeyi önler ve ağrıları en aza indirger.
 • Beynin sağlıklı çalışmasını sağlar. Beyin hücrelerini yenilediği gibi vücuttaki sinir sistemini de tazeler ve aynı zamanda inme ve felç riskini de ortadan kaldırır.

Dondurulmuş limon

Limon suyunda olan C vitamini her ne kadar fazla olsa da rendelenmiş limon da daha fazla C vitamini tespit edilmiştir.

Tarifi: Limonları teker teker yıkadıktan sonra derin dondurucuya dolmasını için atın. Ardından donmuş olan limonlarınızı ince rende ile rendeleyin.

Not: Rendelenmiş limonları her türlü yemeklerde salatalarda ve soslarda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Faydalı Bilgi: Dondurma işleminin hızlı ve yavaş olmasının bir önemi vardır. Ürünü dondururken hızlı bir şekilde dondurursanız içerisindeki mineraller ve vitaminlerin zenginliği kaybolmaz. Fakat yavaş bir şekilde dondurulan gıdaların içerisinde bulunan bütün vitaminler yok olur ve tatlılarında bozukluk ortaya çıkar. Bu yüzden hızlı bir şekilde dondurmayı özen göstermelisiniz.

Limonun tümöre ve ura olumlu etkileri

Tüketilen limonun kanser hücrelerini kuruttuğu bilimsel araştırmalar doğrultusunda incelenmiş ve tespit edilmiştir. Dünya çapında çoğu ilaç şirketi limonun içerisinde bulunan vitaminlerden yola çıkarak laboratuarlarda testler yapmış ve 12 çeşit farklı tipte kansere iyi geldiğini kanıtlamıştır. Kanser tedavisinde sıklıkla kullanılan kemoterapi tedavi yönteminden daha güçlü olduğu sonucuna varılmıştır. Kemoterapi kötü hücreleri öldürdüğü gibi aynı zamanda sağlıklı hücreleri de yok etmektedir. Fakat limonun içerisinde bulunan C vitamini kötü huylu hücreyi öldürürken aynı zamanda sağlıklı olan hücreleri de koruyarak zarar vermemektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.