Sinameki Çayının Faydaları

Sinameki Çayının Faydaları

Özellikle son zamanlarda adını duyuran sinameki, kimi zaman tek başına kullanılırken kimi zamanda farklı çaylarla karışık hazırlanmak için yararlanılır.

Sinameki Çayı Neye İyi Gelir?

Vücudu dinçleştiren ve güçlendiren sinameki ruha da sakinlik ve dinginlik verir. Bir nevi doğal müshil olan sinameki bağırsakları yumuşatır. En çok bilinen faydası sindirim sistemine iyi gelmesidir. Bu sebeple kilo vermede oldukça yararlı bir destekçidir. Ayrıca kolonoskopi öncesi bağırsakların temizlenmesi için de kullanılabilir.

Sinameki Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sinameki çayı klasik bitki çayı hazırlama yöntemleriyle hazırlanır. Bitkiyi kaynatmamak gerekir. İki tatlı kaşığı sinamekinin üzerine kaynar su dökülür. 5 dakika demlenen sinameki çayı tüketime hazırdır. Sinameki çayını soğuk olarak da hazırlamak mümkündür. Bunun için iki tatlı kaşığı sinameki bir bardak suda 6 saat kadar bekletilmelidir. Akşamları tüketilmesi daha etkili olacaktır. Bir fincandan fazla tüketmemekte fayda vardır.

Sinameki Çayının Sağlığa Faydaları

Yapılan araştırmalar sonucu sinameki çayının sağlığa oldukça yararlı özellikleri olduğu keşfedilmiştir. Enfeksiyonlara karşı etkili bir koruma sağlayan sinameki çayı mide ülserinin oluşmasını da engeller. Bunun yanında, bağırsak kurtlarının düşürülmesine yardımcı olur. Derideki kaşıntıları geçirir. Gut hastalığına iyi gelir. Ekrem ağrılarının tedavisinde etkilidir. Kabızlığı giderir. Saç dökülme sorunu varsa sinameki çayı demlenip saçlara sürülebilir. Dökülmeyi önemli ölçüde azaltacaktır. Ayrıca kanı temizlerken, safrayı söktürür. Kalbi kuvvetlendirir ve adale kasılmalarını giderir. Sinameki çayı vücuda tokluk hissi verir. Bu yönüyle kilo vermeye yardımcıdır. Birçok diyette tercih edilen çaylardan biridir.

Sinameki Çayının Yan Etkileri Ve Zararları

Sinameki Çayı

Sinameki Çayı

Her bitki çayında olduğu gibi sinameki çayını tüketirken miktarında aşırıya kaçılmamalıdır. Sinameki bitkisi etken maddeler bakımından oldukça zengin olduğu için dikkatli bir şekilde tüketmekte fayda vardır. Sinameki çayı düşüğe sebep olabileceğinden hamileler tarafından tüketilmemelidir. Safra koliğine sebep olabileceğinden küçük safra taşları olanlar da kullanmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte alınmamalıdır. Akut, karaciğer iltihabı, gastrit mide ve on iki parmak ülseri olanlar da sinameki çayını kullanmamalıdır. Bağırsak mukozasını tahriş edebileceğinden bağırsak tembelliğine yol açabilir. Sinamekinin fazla oranda kullanılması vücuttaki potasyumu azaltarak kalp kaslarının yavaşlamasına sebep olabilir. Sinameki çayını uzun müddetli arka arkaya kullanmamakta fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.