Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

71.765
Siyah Nokta Temizleme Yöntemleri

Özellikle gençler en çok karşılaşılan cilt rahatsızlıklarının başında siyah noktalar gelir. Cildin alt tabakasında yağ topaklarının oluşması sonucu deride oluşan tıkanıklık siyah noktaları oluşturur. Dolayısıyla yağlı ciltlerde daha sık rastlanan bir rahatsızlıktır. Hormonel bir durum olan siyah nokta oluşumunda cildin yatkın olması da çok önemlidir. Siyah noktalar çoğunlukla burun etrafında alın ve çenede görülür.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir?

Cilde buhar banyosu yaptırmak siyah noktaları temizlemede oldukça etkili bir yöntemdir. Buharla birlikte açılan gözeneklerden siyah noktalar kolaylıkla çıkacaktır. Siyah noktaları temizlemek için birçok kozmetik ürün de vardır ancak bu ürünlerin yan etkileri düşünüldüğünde tercihi yine doğal yollardan yapmak en iyisidir. Siyah nokta temizleme yöntemleri düşünüldüğünde birçok doğal maske imdada yetişir. Bunlardan bazıları şunlardır;
Limon-yoğurt maskesi: Yarım kâse yoğurt ile yarım limon suyu karıştırılır ve temiz cilde masaj yapılarak uygulanır. Kuruduktan sonra yıkanır ve nemlendirici sürülür.
Kahve maskesi: Bilindiği gibi peeling yapmak en etkili siyah nokta temizleme yöntemlerindendir. Kahvenin yapısı ve içeriği harika bir peeling olmasını sağlar. Bunun için bir tatlı kaşığı Türk kahvesi ve bir tatlı kaşığı zeytinyağı karıştırılır. Yüze masaj yaparak uygulanır. Biraz bekletilip durulanır. Bu yöntem 5 günde bir uygulanabilir.
Tarcın-bal maskesi: Bir yemek kaşığı bal ile yarım yemek kaşığı tarçın karıştırılır ve cilde uygulanır. 10 dakika bekletilip yıkanır. Bu maske de siyah nokta temizleme denilince ilk akla gelen maskelerdendir.
Kil maskesi: Bir miktar toz kil, elma sirkesi ile karıştırılarak, krema kıvamına getirilir. Ardından cilde sürülür. Kuruyana kadar bekletilir. Ilık su ile durulanır. Haftada bir kez yapmak için uygun bir maskedir.
Yumurta akı maskesi: Bir yumurta akının içine birkaç damla limon damlatılır ve karıştırılır. Cilde sürülür ve kuruyana kadar bekletilir. Sonrasında ılık su ile cilt durulanır.

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?

Cildi temiz tutmak siyah nokta oluşumunu önlemek için yapılacak şeylerin başında gelir. Cilt sabah akşam temizlenir ve nemlendirilirse siyah nokta oluşumu da engellenecektir. Bunun yanında düzenli aralıklarla cilde bakım yapmak da çok önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.