Soğan ve Bal Karışımı Kış Kürü

20.384
Soğan ve Bal Karışımı Kış Kürü

Ülkemizde kışlar genellikle oldukça sert geçmektedir. Hal böyle olunca sürekli olarak hastalanmak kaçınılmaz olmaktadır. Neyse ki pek çok yönden verimli olan Türkiye toprakları sayesinde, herkesin evinde kolaylıkla bulabileceği malzemeler ile hastalıklara karşı korunmak ve bağışıklık sistemini arttırmak mümkün.
Diğer malzemeler ile birleşimi sonucu ortaya çıkan şifalı çay pek çok soruna çare olacak bir veli nimettir. O halde yapılışa geçmeden önce “soğanı tatlandırmak için kullanılacak diğer malzemeler nelerdir?” sorusuna cevap vermek gerekir.

Soğan ve Bal Karışımı Kış Kürü Malzemeleri

1 Litre su
Büyük 1 soğan veya orta boy 1,5 soğan
Yumurta büyüklüğünde taze zencefil
1 limon (limon yoksa portakal – mandalina gibi narenciyeler)
Bal

Kış Kürü Tarifi

1 litre suyu ocağa koyarak kaynatmaya başlayın. Su, fokurdamaya başlayınca üstüne çizikler attığınız soğanı suyun içerisine ekleyin. Çizikleri atmanız önemli çünkü bu çizikler soğanın içindeki vitaminlerin suya daha hızlı karışmasını sağlamaktadırlar. Su ve soğan beraber 5 dakika kadar kaynadıktan sonra, küçük parçalara böldüğünüz zencefili de içlerine atıp 10 dakika kadar daha kaynatın. Toplam 15 dakikanın sonunda, zencefil ve soğanları suyun içerisinden alarak kaynamış çayınızı elde edebilirsiniz.
Soğan suyun içerisine atıldığında ve kaynadığında çiğken verdiği kokuyu ve tadı vermez. Fakat yine de çayı tatlandırmak için 1 limon suyu veya portakal suyu kullanılabilir. Daha tatlı içmek isteyenler 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek tatlandırabilirler.

Soğan Çayı’nın Faydaları

Soğan az bilinse de en sağlam C vitamin depolarından birisidir. Ayrıca vücutta antikor üretiminin artmasına neden olduğu için bağışıklığı güçlendirir. Zencefil tüm burun ve geniz yollarının temizlenmesini sağlayarak, nefes alış verişini ve solunum yollarını düzenler. Limon ve bal zaten herkesin çok iyi bildiği doğal vitamin depolarıdır.
Kısacası bu çayı düzenli olarak içen birisinin kışın hasta olma ihtimali oldukça düşüktür, vücudunun savunma mekanizması ise oldukça gelişmiştir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.