Ütü Yapmak Dert Değil

Ütü Yapmak Dert Değil

Ev işi ile uğraşmayı kimse sevmez. Toz almakmış, bulaşık yıkamakmış, hele ütü yapmak.. Ama hepimiz hayatımızın belli bir döneminden sonra bu işler ile uğraşmak zorunda kalmaktayız, temiz bir evde oturmak ya da temiz ve jilet gibi kıyafetler giymek için. Madem hayatımızın her evresinde biz bu işleri ihtiyaçtan yapacağız. O zaman bu işler ile ilgili püf noktalarını öğrenerek çok vaktimizi vakfetmemeyi öğrenmeliyiz. Örneğin, ütü yapmak istemeyenlere bir kaç önerimiz olabilir.

Ev işleri özellik ile ütü için pratik yöntemler öğrenmeden önce bu pratikliklerin esas amacı ütüyü sevdirmek. Aslında her iş gibi bunu da keyif almaya çevirdiğiniz zaman, üstesinden kolaylık ile geleceksinizdir. Yapmanız gerekenler sırası ile şöyledir:

  1. Ütü yapmayı kolaylaştırmak için yıkama safhasından başlamanız gerekmektedir.
  2. İlk önerimiz, çamaşır makinasını ağzına kadar doldurmamanız. Çünkü çok dolu bir çamaşır makinasında çamaşırlar ne istediğiniz gibi yıkanır, ne de istediğiniz gibi buruşmadan çıkar. O neden ile çamaşırlarınız birikmeden yıkayın.
  3. Diğer bir önerimiz çamaşır makinasının devrini orta seviyeye ayarlayın. Çünkü çok devirde yıkaması da çamaşırlarınızın yıkanır iken buruşmasına neden olmaktadır. Yıkama ile ilgili işlemleri bu şekilde gerçekleştirdikten sonra, yapılacaklar daha kolaydır.
  4. Aslında ütü işinizi kolaylaştıracak en önemli ve kolay yöntem makinadan çamaşırları çıkarır iken, silkip asmak. Böylelik ile daha ütü safhasına gelmeden buruşukluğu açılmış olacak.
  5. Ütü safhasında ise öncelik ile aynı cins çamaşırları bir araya toplayın. Çünkü her seferinde çamaşırın cinsine göre ütünün derecesini değiştirecek olmak çok zaman kaybettirecektir. Eğer ütüyü ayarladığınız uygun derecede aynı cins kıyafetleri ütülerseniz, işinizi hızlıca bitirmiş olursunuz. Hatta ütünün ısınması soğumasından daha kolay olduğu için en ince kıyafetlerden en kalın kumaşlı kıyafetlere doğru bir ütüleme sıralaması yapmayı tercih etmelisiniz.

Bu yöntemleri dikkat ettiğiniz zaman en azından elinizi oyalan yöntemleri bertaraf etmiş olacaksınız. Bu neden ile biraz daha zaman kazanmış olacaksınız. Ama ütü yapmanın en kolay yollarından biri çok profesyonel, kuvvetli buhar teknolojisi olan yeni bir ütü makinasına sahip olmaktan geçer.

ETİKETLER: ,
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.