Üzerlik Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir? Üzerlik Çayı Nasıl Yapılır?

11.910

Covid-19 virüsünden sonra Türkmenistan da salgını önlemek için üzerlik tohumundan tütsü yapılmaya başlandı ve böylelikle özellikle sosyal medya da üzerlik tohumu yayılmaya başladı

Üzerlik Tohumu Nedir, Faydaları Nelerdir? Üzerlik Çayı Nasıl Yapılır?

Üzerlik tohumu üst solunum yolu enfeksiyonlarını geçirmek için tercih edilen bitkisel bir üründür. Eski dönemlerden bugüne kadar rahatsızlıklarda kullanılmıştır. Keskin bir kokuya sahip olan üzerlik tohumu aynı zamanda yakılarak da tütsü olarak kullanılır. Herkesin bahsettiği bu üzerlik tohumunun aynı zamanda çay olarak da tüketilebiliyor.

Üzerlik tohumu daha çok sıcak bölgelerde yetişir ve bizim ülkemizin geneli bunu çayını yaparak kullanılır. Aynı zamanda eski çağlardan bir inanışa göre üzerlik tohumunu  ev içerisinde yakmak oradaki kötü enerjiyi yok ediyor ve havayı temizliyor. Aktarda bilinen bir diğer ismi ise nazarlık tohumudur. Mevsimi geldiğinde beyaz bir çiçek şeklinde açar. Üzerlik tohumunun bronşları temizlediği bilinmektedir. Bunun en büyük sebebi ise içerisinde harmalin, harmalol, peganin ve harmin gibi glikozitler bulundurmasındandır. Diğer tüm bitki ve tohumlarda olduğu gibi üzerlik tohumundan elde edilen yağlar sağlık sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Aynı zamanda içerisinde yoğun afrodizyak olduğu için siniri, stresi ve gerginliği azaltmak içinde önerilir.

Üzerlik Tohumu Korona Virüsüne İyi Gelir Mi?

Üzerlik tohumunun covid-19’a ti geldiğine dair resmi bir çalışma ortada yoktur. Fakat üst solunum yolunu ilgilendiren en önemli rahatsızlıklardan biri olan bronşa bağlı hastalıklara oldukça iyi gelir. Türkmenistan da her ne kadar tütsü şeklinde yakılıp salgından korunmak istense de tıbbı bir dayanağı yoktur. Üzerlik tohumu çay şeklinde tüketildiğinde antibakteriyel bir etkiye sahip olur ve vücuda yerleşecek olan virüslerden sizleri korur. Astım rahatsızlığı olan kişiler alternatif tıp olarak üzerlik tohumunu kullanmayı seçer ve iyi de gelmektedir. Üzerlik tohumunu çok fazla kullanmak zarar da verebilir bu yüzden doktorunuza danışmanız iyi olabilir.

Üzerlik Otu Çayı

Üzerlik Otu Çayı

Üzerlik Tohumu Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

 • 2 su bardağı su
 • İsteğe bağlı 1 çay kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı üzerlik tohumu

Hazırlanışı

2 su bardağı suyun içerisine üzerlik tohumunu atın ve yaklaşık 3 dakika kadar kaynatın. Kaynatmış olduğunuz çayı 7 dakika demlenmeye bırakın ve son olarak süzerek içebilirsiniz.

Not: Çayı devamlı olarak kullanmayın. Üzerlik çayı astım hastalarına, alerjik olan hastalara, saman nezlesi olan ve nefes darlığı çeken kişilere önerilir.

Üzerlik Tohumu Faydaları

 • Üzerlik tohumu çayı soğuk algınlığı, grip gib hastalıklara iyi gelir ve kişinin bu mikropları kapmamasını sağlar.
 • Tütsü şeklinde yakıldığında ve koku burundan içe çekildiğinde üst solunum yollarını açar ve sinüsleri de temizler.
 • Boğaz ağrısına iyi gelir ve boğazda bir iltihap varsa bunu balgam yoluyla atmaya yardımcı olur.
 • Devamlı olarak öksürük varsa bunu hafifletir.
 • Bağırsakları temizler ve mide zehirlenmelerine de iyi gelir.
 • Uyku problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Hem fiziksel hemde ruhsal olarak gerginliği alır ve rahatlatır.
 • Regli öncesi tüketildiğinde hormonların sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Gözde oluşan enfeksiyon ve iltihaplanmalara iyi gelir. (Rezene ile kaynatıp pamuk yardımıyla tampon yapılabilir.)
 • Ağız kokusunu önler. Aynı karanfil gibi tohumu ağzınızda bekletin ve yumuşayınca atabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.