Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

6.471
Vücudunuzu Kışa Hazırlayın

Sağlıklı ve mutlu bir kış geçirmek için vücudunuzu kışa hazırlamanız şart. Bunun için ise yapmanız gereken şey bağışıklık sisteminizi kuvvetlendirmektir. Günümüz yaşam şartları vücudunuzu aşırı strese maruz bırakıyor. Neyse ki bunu önlemenin ve hasarı en aza indirgemenin basit yolları var.

İşte size kışa girmeden önce uygulamanızı tavsiye ettiğimiz yöntemler…

Doğal Olmayan Gıdalardan Uzak Durun
Sağlıklı organik besinlerle beslenmeye gayret gösterin. Doğal ortamda yetişmiş hayvanlardan elde edilen hayvansal gıdalar tüketin. Bu tür ürünleri doğal çiftliklerle bağlantısı olan ve yerli tarım ürünleri satan dükkanlardan temin edebilirsiniz. İşlenmiş ve ambalajlı gıdalardan mümkün olduğunca uzak durun.

Proteine Ağırlık Verin
Vücudunuzu hızla yenilemek istiyorsanız protein kaynaklı ürünler tercih etmelisiniz. Fakar proteininizi bitkisel ürünlerden almaya dikkat edin. Çünkü bitkisel proteinler hayvansal proteinlerden çok daha fazla lif içeriyor. Yedikten sonra doygunluk oranı daha yüksek olduğundan özellikle kilo vermek isteyenler için de tercih sebebi olmalıdır. Özellikle bu dönemde süzme yoğurt haricinde hayvansal süt ürünleri tüketmemeye özen gösterin. Serbest dolaşan tavuk yumurtası ve hafta da en az 2 defa balık yenmesi de harika birer protein kaynağıdır.

Smootie İle Güne Başlayın
Güne başlamanın en iyi yolu meyve ve sebzelerden oluşan organik bir smoothie hazırlamaktır. Karalahana, yaban mersini, havuç gibi ürünlerle hazırlayabilirsiniz. İçine bir miktar keten tohumu da eklerseniz omega3 açısından zengin bir karışım hazırlamış ta olursunuz aynı zamanda.

Bol Su İçin
Vücut fonksiyonlarınızın düzgün çalışmasının en önemli şartlarından biri de bol bol su içmektir. Diğer taraftan enerjinizi de yüksek tutan bir alışkanlıktır. Susuz bırakılan bir vücut enerjisi düşük insan demektir. Dolayısıyla vücudunuz susuz kalırsa ve su içmemeyi alışkanlık haline getirirseniz enerjiniz düşük olur ve sersemlik hissedersiniz. Kadınların günde 2 litre, erkeklerin ise günde en az 3 litre su tüketmesi gerekmektedir. Su ihtiyacı havanın durumuna, spor yapıp yapmadığınıza veya hasta olup olmadığınıza göre değişkenlik gösterebilir. Daha fazla sıvıya ihtiyacınız olup olmadığını idrarınızdan anlayabilirsiniz. Eğer idrarınız koyu renkteyse daha fazla su içmeniz gerekiyor demektir.

Mikro Yeşillikler Tüketin
Filizlenmeyle sebze olma arasındaki bitkilere mikro yeşillik adı verilir. Micro yeşillikler bu formdayken toplanır. Aklınızda bulunsun bu yeşillikler bitkinin olmuş halinden daha serttir ve çok daha fazla mineralle vitamin içererir. Bu sebzelere örnek olarak kişniş ve kırmızı lahanayı verebiliriz. Mikro yeşillikleri salatalarında kullanabilirsiniz veya garnitür olarak tüketebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.