Vücut Tipine Göre Giyinme Tarzı

221.588
Vücut Tipine Göre Giyinme Tarzı

Vücut tipinizi biliyor musunuz? Peki ya 6 farklı vücut tipi olduğunu söylersek. Siz de vücut tipinizi öğrenerek vücudunuzda beğenmediğiniz yerleri kamufle edebilir ve daha özgüvenli adımlara sahip olabilirsiniz. Armut, ters üçgen, dikdötgen, kum saati, elmas ve oval şekli olmak üzere 6 farklı vücut tipi vardır. Konuyu biraz açacak olursak; basenli bir yapıya sahip iseniz, kalça bölümünüz omuzlarınızdan daha geniş ve baldırlarınız yuvarlaktır. Eğer üst bölümünüz daha geniş ise, göğüslerinizin büyüklüğüne oranla kalçanız daha dar ve bacaklarınız oldukça incedir. Vücut tipinizi denglemenizin basit yolları vardır. Eğer siz de vücut tipinizi tanır ve nasıl giyinmeniz gerektiğini bilirseniz görünüşünüzden rahatsız olduğunuz bölgeleri kapatabilirsiniz.

Armut Şeklinde Vücutlar

Üst bölüme oranla alt kısmın daha geniş yapıya sahip olduğu bayan vücut tipidir. Boyunları İnce uzun, göğüsleri küçük, zarif ve düzgün bel yapıları vardır. Armut şekli vücut tipine ünlülerden örnek verecek olursak; Rihanna, Beyonce ve Jennifer Lopez’i aklınıza getirin.

Armut Şeklindeki Vücutlara Göre Kıyafet Önerileri
Aksesuarları ön planda tutmalısınız. Küpe, kolye gibi aksesuarlar kullanmanız her zaman gözleri geniş kısımlardan uzaklaştırarak üst bölgelere çekecektir. Dar kıyafetler giymeyin. Üst bölümünüze giydikleriniz çoğunlukla renkli ve baskılı olsun. Yani buradaki ama odak noktasını daha zarif olan bedeninizin üst kısmı olarak vurgulamak. Çok fazla bol üst giymekten de kaçının, aksi takdirde daha kilolu görünebilirsiniz. Üst kıyafetiniz çok dar olmasın ama üzerinize hafif otur tarzda olsun. Kalçanızı saklamak için uzun yada kısa olan bluzlar ve ceketler tercih edin. Büzgülü kemer kullanarak hatlarınızı yumuşak ve rahat hale getirebilirsiniz. Daima koyu renkli pantolon ve etekleri tercih edin. Pantolonlarınızı çok dar veya bol olmamasına dikkat edin, büzgülü ve yanları cepli pantolonlar giymekten kaçının. Kısa etek giymeyin. Topuklu ayakkabı kullanarak bacaklarınızın daha uzun ve ince görünmesini sağlayabilirsiniz.

Ters Üçgen Şeklinde Vücutlar

Ters üçgen şekli vücutlarda omuzlar geniş, bel normal boyutta, kalçalar daha ince bacaklar uzundur. Bu vücut tiplerinin bacakları gerçekten çok güzel olur. Ve göğüsleri de oldukça ilgi çekecek tarzdadır. Ünlülerden Angelina Jolie ve Demi Moore ters üçgen vücutludur.

Ters Üçgen Şeklindeki Vücutlara Göre Kıyafet Önerileri
Uçuş uçuş fazla süzülen kıyafetler giymekten kaçının. Özellikle omuzları ön plana çıkaran geniş omuzlu ceketler giymeyin. Pantolon giyecek olduğunuzda cepli bol kesim pantolonlar tercih edebilirsiniz. Alt bölümünüze üzerinize oturan dar şeyler giymemeniz gerekmektedir. Bunun yerine aşağıya doğru genişleyen etekler ve pantolonlar giyerseniz al bölümünüze oranla daha yapılı olan omuz kısmınızı dengelemiş olursunuz. Düşük kemer takarak ilgiyi bel bölümünüze yöneltebilir ve orantıyı sağlayabilirsiniz.

Dikdörgen Şeklinde Vücutlar

Bu tip vücut şekillerinde alt ve üst beden nredeyse eşittir. Bedenin alt kısmı düz bir yapıya sahipken, göğüs kafesi de büyüktür. Bacaklarınız ise incedir ve bu vücut tiplerinde ön plana çıkarılması gereken yerler bacaklardır. Cameron Diaz ve Gwyneth Paltrow dikdörtgen şeklinde vücut tiplerine en iyi iki örnektir.

Dikdörgen Şeklindeki Vücutlara Göre Kıyafet Önerileri
Bu tip vücutların mükemmel omuzları olur. Kolsuz üstler giyerek omuz bölümünü vurgulamaktan çekinmeyin. Bedeninize ise bel ayrıntınızı vurgulamak için korseli üstler giymelisiniz. Yakası V şeklinde olan kıyafetler ile boynunuzun daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Düşük belli pantolonlar yerine farklı etek uçlarına sahip kıyafetler tercih etmelisiniz. Asimetrik kesimler sizi daha fazla orantıya kavuşturacaktır. Kemer kullanmamaya özen gösterin. Elbise giyecek olduğunuzda orta bölümü bollaşan elbiseler giyinin. Kısa etekle giydiğinizde ise uzun ceketlerle kombinleyin. Uzun kesim etek giymek istediğinizde uzun gömleklerle orantıyı sağlamalısınız.

Kum Saati Şeklinde Vücutlar

Kum saati şekli vücut tipleri ince kemik yapısında olup, belirgin bir bele sahiptir. Kavisli kalçaları ve düzgün bacakları vardır. Örnek olarak Sophia Loren ve Halle Berry kum saati vücut tiplidir.

Kum Saati Şeklindeki Vücutlara Göre Kıyafet Önerileri
Dalgalı, renkli, desenli üstler sizin tercihiniz olmamalı. Kemer kullanabilirsiniz. Özellikle belinizi vurgulayan büzgülü kıyafetlerle bacaklarınız daha fazla ön plana çıkacaktır. Pantolon tercih ederken düşük belli olmasına dikkat edin. Üstünüze giydiğiniz kıyafet kalça hizanızda bitmemeli, ya daha kısa ya da daha uzun olmalı. Üst bedeninize oturan kıyafetler ve moda renklerle kombinasyonunuzu tamamlayın. Siz büyük beden ve bol kesimlerden uzak durmalısınız.

Elmas Şeklinde Vücutlar

İnce omuzlu, geniş kalçalı ve sert baldırları vardır elmas vücutların. Elmas şekli vücutlar ile armut şekli vücutlar karakteristik olarak birbirine benzer özelliklere sahip olsalarda, ikisini birbirinden ayıran şey; elmas tipli kadın vücutlarının daha kavisli yapıya sahip olmalarıdır. Alt bölüme oranla üst bedenleri daha incedir. Cathrine Zeta Jones ve Salma Hayek elmas tipli vücutlara en iyi örnektir.

Elmas Şeklindeki Vücutlara Göre Kıyafet Önerileri
Pantolon tercihinde cepli pantolonlardan ve özellikle arkasında detay olanlardan uzak durun. Ceket kullanacağınız kombinasyonlarda, ceketiniz mutlaka kalçanıza doğru bollaşan türden olmalıdır. İçinize giydiğiniz gömlek ise üzerinize oturan türden olmalıdır. Sizin vücudunuzu en iyi ortaya koyan şey renkli ve parlak tonlardır. Bunun yanısıra uzak durmanız gereken şey ise pileli eteklerdir. Bol elbiseler giyerseniz üst bölgenizi kamufle ederek bacaklarınızı ön plana çıkarabilirsiniz.

Oval Şeklinde Vücutlar

Oldukça büyük göğüsler ile geniş göğüs kafesine sahip vücut şeklidir. Dar kalçaları yuvarlaktır ve ince, düzgün bacakları vardır. Vücut şekilleri arasındaki en mükemmel bacaklara ve kalçalara sahiptirler. Bu da demek oluyor ki ön planda olması gereken yerleriniz bacaklarınız. Oval vücut şekline sahip ünlü kadınlara örnek Elizabeth Hurley ve Kate Winslet’tir.

Oval Şeklindeki Vücutlara Göre Kıyafet Önerileri
Boynunuzu ince gösterecek V-yaka kıyafetler tercih ederek güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Yaka bölümü v dökümleri ince ve zarif olmalıdır. Üst bölümünüze çok dar kıyafetler giymekten kaçının. İlginin özellikle güzel bacaklara yönelmesini istiyorsanız uzun gömlekler tercih etmelisiniz. Yukarıdan aşağıya sarkan üstler ve boyundan askılı elbise seçimleri ile mükemmel bir görünüme sahip olabilirsiniz. Açık rekler, ince dikey çizgiler sizin seçimleriniz arasında olmalı. Bol cepli pantolonlar ve kısa etekler giyebilirsiniz. Geniş kemerler takmayın ve çok dar kıyafetler giyemyin. Çanta kullanımında kalça hizasından yukarı çıkmayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.