Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Cilt bakımının önemi, eskiden olduğundan çok daha iyi anlaşılmış durumdadır. Cilt tipini tanımak ve cildin ihtiyacı olan bakımı yapmak, pek çok cilt hastalığının önüne geçebilmektedir. Aynı şekilde, cildi güzel ve sağlıklı olduğu için, kendisine olan güveni tam olan bir genci düşünürsek, sağlıklı bir cilt düzgün bir psikoloji için bile gereklidir denebilir.

Cilt Tipininiz Nasıl Anlarsınız?

Tüm vücudumuzu saran derimiz, genel olarak giysilerle korunmaktadır. Fakat yüz derisi, en korunmasız ve en hassas yapıdaki cilt bölgemizdir. Bu yüzden, cilt tipinizi anlamak için bu bölgeye bakmalısınız ve gereken bakımı yoğunlaştırılmış olarak bu bölgeye yapmalısınız. Cildinizin üst tabakasında, dokunarak hissedebileceğiniz, cildinizin yapısından kaynaklı bir tabaka vardır; sebum. Parmak uçlarınızla yüzünüze dokunduğunuzda, elinize hiç nem veya sebum gelmiyorsa; kuru bir cildiniz vardır. Elinize bulaşan, yağ benzeri bir his veren bir nemlilik varsa; cildiniz yağlı cilttir. Bu sebum tabakasını; sadece alın, burun ve çene kısmında hissediyorsanız, karma cilde sahipsiniz demektir.

Yağlı Cilt İçin Beslenme Önerileri

Yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizin dışarıdan bakıma ihtiyacı olduğu kadar, vücut içinden de bakıma ihtiyacı vardır. Yağlı tohumlar da denen; fındık, fıstık, ceviz, çekirdek ve benzeri kuruyemişleri, neredeyse hiç tüketmemeli, ancak ceviz ve fındıktaki yararlı yağların alınabilmesinin gerekli olduğun bilerek, sadece onlardan kontrollü olarak tüketmelisiniz. Çikolata ve türevlerinden, olabildiğince uzak durmalısınız, fakat çok dayanılmaz şekilde çikolata istiyorsanız, bitter tercih etmelisiniz. Yağlı Cilt İçin Cilt BakımıKızartma ve aşırı yağlı yiyecekler, kesinlikle uzak durmanız gereken gıda grupları.

Yağlı Ciltler İçin Cilt Bakımı Önerileri

Her tipteki cilt için yapılacak en güzel cilt bakımı; temizliktir. Yağlı bir cildin, diğerlerine göre daha düzenli şekilde temizlenmesi şarttır. Akne oluşumuna en açık cilt olduğundan, çok iyi şekilde temizlenmelidir. Haftada bir kez, aktarlardan temin edilebilecek bir miktar maska kilini, cildinize uygulayarak, 3-4 dakika beklettikten sonra yıkayarak, cildinizin üzerindeki fazla yakın atılmasını sağlayabilirsiniz. Bu maskenin ardından, derinlemesine temizlik için kullanılan türde bir losyonu, sıkıştırılmış pamuk üzerine dökerek, yüzünüzü dikkatlice silmelisiniz. Kil, gözenekleri kapatabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.