Zeytinyağının Vücudumuza Olumlu Etkileri

1.164
Zeytinyağının Vücudumuza Olumlu Etkileri

Vücut yapısı gereği, yağlar, organların işleyişi için oldukça gereklidir. Sadece bir tür yağ ile beslenmek, vücudun ihtiyacı olan mineralleri sağlamayacağından, dengeli şekilde, her türlü yağdan tüketmek faydalı olacaktır. Vücuda, gıdalar vasıtasıyla alınan, D, A, K ve E vitaminlerinin işlenerek vücudun ihtiyacını karşılayabilmesi için, yağlara ve özellikle zeytinyağına ihtiyaç vardır.

Zeytinyağı ve Kalp-Damar Sağlığı

Zeytinyağı, yapısındaki Omega 3 ve Omega 6 yağ asitleri sayesinde, damarların açık kalmasını ve dolayısıyla kan dolaşımının olması gerektiği şekilde olmasını sağlamaktadır. Bu durum, hiç durmaksızın, zor şartlarda çalışmakta olan kalbin de rahatlamasını ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Yemeklerde kullanılan margarinde bulunan doymuş yağlar, vücuda girdikten sonra, damarlarda zamanla birikme yapar ve son derece hassas büyüklüklerde olan damarlar, tıkanmaya başlar ve kan dolaşımı zorlaşınca, kalp, kan pompalamak için daha fazla zorlanmaya ve zamanla yıpranmaya başlar. Zeytinyağı, beslenme rejiminin %80’ini kaplarsa, kalp-damar sağlığını korumak için önemli bir adım atılmış olur.

Zeytinyağı ve Kozmetik

Zeytinyağı, son derece besleyici oluşu ve çok değerli asitler ihtiva etmesi açısından, en doğal kozmetik ve bakım malzemesi denebilir. İlk çağlardan beri, zeytinyağının keşfiyle beraber, cilde olan faydaları ve güzelleştirme etkisi bilinen zeytinyağı, şu an bile tek başına komple vücut bakımı için kullanılabilir haldedir. Yakın zamana kadar, şehrin tüm avantajlarından uzak kalan kırsal kesimde, kadınlar ve erkekler, zeytinyağını farklı şekillerde kullanarak, kişisel bakımlarını yapmaktaydılar. Şimdilerde ise, Zeytinyağının Vücuda Yararlarısadece kırsalda değil, şehirde de insanlar zeytinyağını bakım için kullanmakta. Zeytinyağı, serbest ve süperoksit radikalleri vücuttan uzaklaştırdığından, öncelikle güzelliğin ilk şartı olan sağlığı getirmektedir. Ayrıca, kandaki kırmızı hücrelerin en büyük koruyucusu olduğundan, sağlıklı oranlara sahip bir kan, cildin de normal renklerde ve sağlıklı görünmesini sağlayacaktır. Zeytinyağı, karaciğer enzimlerini de düzenlediğinden, hormonların normal üretimini sağlayıp koruduğundan, cildin en güzel en temiz halini almasını sağlar.

Saçlar ve Zeytinyağı

Zeytinyağı, saçların en parlak ve en dolgun görünmesini sağlayan, son derece doğal bir üründür. Sağlıklı saçlar, kişinin de sağlıklı görünmesini ve kendisini iyi hissetmesini sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.