Kadınlar Duysun

Ne İşe Yaradığını Bilmediğimiz 8 Şey

06.08.2018
11.576
Ne İşe Yaradığını Bilmediğimiz 8 Şey

Gündelik hayatta kullandığımız ama ne işe yaradığını bilmediğimiz şeylerin ne işe yaradıklarını görünce şaşıracaksınız.

1. Laptop bilgisayarlardaki kablonun içindeki aparat

Ferrit isimli bu cihaz, elektrik kablosunun karışmasını ve müdahale etmesini önlediği için önemlidir.

2. Tükenmez kalemlerin kapağının üstündeki delik

Tükenmez kalemlerin kapağının üstündeki deliğin amacı, tükenmez kalemlerin kapak ucundaki deliğin, bir insanın boğazına geçirilirse akciğerlere hava akımının sağlanması amacıyla olduğu şeklinde bilinse de, aslında herhangi bir şeyin birinin soluk borusuna kaçması durumunda reaksiyon olarak mukoza zarının şişmesine neden olur. Bu boşluk kapağın zar içine çekilmesini engellemek için yaratılmıştır.

3. Kotlarda yer alan küçük cep ve perçinler

Bu minik cep, günümüzde pek kullanılmasa da cep saati için tasarlanmıştır. Kottaki ceplerin hemen yan taraflarına basılan minik metal parçalar, yalnızca görüntü güzel olsun diye takıldığını sanmayın! O parçaların sandığınızdan çok daha ciddi bir görevi var.

Rivet ismi verilen bu zımbalar, pantolonların kopabilecek dikişlerini sağlamlaştırıyorlar. Bu yüzden değişik parçaların birleştiği köşe yerlerine basılıyorlar.

 

4. Yeni kıyafetlerde neden kumaş parçası var?

Alınan ürünün sıcaklık ve deterjana nasıl bir tepki vereceğini konusunda deneme yapmak için konulmuştur.Bu sayede yeni aldığınız kıyafeti olabilecek kazalardan koruyabilirsiniz.

5. Berelerin üstündeki ponponlar

Bunların tarihi 18.yy’a kadar uzanmaktadır. Fransız denizciler düşük güverte tavanlarına çarptıklarında kafalarını korumak için bu tarz şakpalar giyiyorlardı. Daha sonra farklı askeri elbiseler de bu şekilde tasarlandı.

 

6. Uçak camındaki minik delik

Akrilik camdan çift tabaka olarak yapılan pencere camı, cam ve iç bölme arasında var olan hava boşluğunda oluşabilecek basınç farkını önler ve patlama riskini ortadan kaldırır.

7. Çift renkli silgi

Mavi kısmı tükenmez kalemi, diğer kısmı ise kurşun kalem yazıları siler.

8. Gömleğin arka kısmındaki düğme ne işe yarar?

Gömleği asmak için yapılmıştır.