Kadınlar Duysun

Akdeniz Diyeti Faydalı Mıdır ?

01.06.2018
320
Akdeniz Diyeti Faydalı Mıdır ?

Diyet yapmaya karar verdiğinizde amacınız ilk defa sağlıklı bir yaşam sürmek olmalıdır. Sonrasında ise; fazla kilolardan kurtulmak olmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmek; vücudun gerekli besin miktarını, gerektiği kadar ve zamanında tüketmektir. Toplumumuzda diyet ve diyet yapan insanlara karşı bir iticilik kurulmaktadır. Bir de fazla kilomuz varsa, hiç duymak istemediğimiz bir kelime olur. Özellikle diyet yapan erkeklerin işleri daha zordur. “Erkek adam diyet mi yapar? Erkek dediğin göbekli olur” gibi istenmeyen cümleler kurulmaktadır. Aslı zatında diyet eşittir; sağlıklı ve dengeli yaşamaktır.

Sağlıktan bahsetmişken; son zamanlarda yaygın olan Akdeniz diyeti, insanlar tarafından uygulanan diyetler arasındadır. Zeytinyağı ve balık ile yapılan diyet birçok hastalığa da iyi gelmektedir. Akdeniz bölgesinde bulunan halk genellikle sebze ve meyve tüketimi yapmakta olup pişirme aşamasında sebze ve meyvelerin doğal kalmasına dikkat etmektedirler. Yapılan araştırmalar sonucu bulunan Akdeniz diyeti; sağlıklı olduğu kadar, zevklidir. Diyet listesinde sebze, meyve ve beyaz et yoğunluk göstermektedir. Aynı zamanda pişirilen yemeklerin hepsinde zeytinyağı kullanılır. Diyet iki hafta sürmesiyle birlikte, ortalama 6-8 kilo verdirmektedir. Akdeniz diyeti ile birçok hastalığa son verilmektedir.

  • Kolon kanserini yok eder
  • Mide kanserini yok eder
  • Damar sertliğine engel olur
  • kalp hastalıkları yok olur

Bunlar sadece birkaçıdır. Akdeniz diyetini uygulayan insanların çoğu diyette olduğu gibi, dikkat etmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • Aç karnına kafein ve asitli içecekler tüketilmemelidir.
  • Şeker ve şeker içeren yiyecekler tüketilmemelidir
  • Un ve mısır nişastası, patates tüketilmemelidir
  • Kırmızı et ayda bir tüketilmelidir.
  • Kızartma yerine ızgara veya buharda pişirilen yemekler tüketilmelidir.

Diyet yapmak hayatımızı sağlıklı ve kaliteli hale getirmesine yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla hayatımızda diyetin yeri ayrıdır. Aynı zamanda Akdeniz diyeti uygulama esnasında günde 1-2 saat yürüyüş yapılmalıdır. Yürüyüş ile birlikte su tüketimine de dikkat etmenizde fayda vardır. Günlük 2- 2,5 litre su içtiğimizde sağlığınız iki katına çıkacaktır. Uyguladığımız herhangi diyet olursa olsun muhakkak hekim gözetim altında olmaktan kaçınmayınız. Sağlıklı günler dileriz…

- Sponsor Bağlantılar -
loading...
ETİKETLER: