Kadınlar Duysun

Bikini Ve Yaz Dönemi İçin Sağlıklı Diyet Listeleri

21.07.2018
519
Bikini Ve Yaz Dönemi İçin Sağlıklı Diyet Listeleri

Diyet denilince ilk akla gelen zayıflama amacıyla uygulanan beslenme programlarıdır. Ancak diyet kilo vermek amacıyla uygulanabildiği gibi; hastalıkların önlenmesi, tedavi edilmesi veya kilo artışının olması amacıyla da uygulanabilir.

Kişinin cinsiyet, yaş, boy, kilo va sağlık durumuna uygun hazırlanan her tür beslenme planı diyet olarak tanımlanabilir. Diyet listeleri vücutta halsizlik, baş dönmesi, baş ağrısı, vitamin ve mineral eksikliği gibi herhangi bir sağlık sorununa neden olmadan kişinin amacına yönelik uygulanmalıdır. Uygulanan beslenme programlarından doğru sonuçların alınabilmesi için diyetin kişiye özgü hazırlanmış olması gerekir.

Diyet listesinin kişinin beslenme düzenine ve tarzına uygun olması diyetin sürdürülebilir olmasını etkiler. Ancak yaşam şekli haline gelmiş sürdürülebilir bir diyetten doğru ve sağlıklı sonuçlar alınabilir.

Toplum genelinin yaz ayları gelince zayıflama diyetlerine daha sık başvurduğu görülmektedir. Sıcak havaların gelmesi ile incelen kıyafetler, tatil sezonunun gelmesi insanların dış görünüşlerinde de kaygıların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden de şok diyetlere, detoks programlarına ve zayıflama listelerinde bu dönemlerde daha fazla başvurulmaktadır. Kas kaybının görülmemesi, vücuttaki fazla yağın azaltılması ve sıcak havaların etkisi ile vücutta oluşan fazla ödemin atılması için sağlıklı diyet listelerinin uygulanması gerekir.

Tüm diyet listeleri hakkında detaylara buradan bakabilirsiniz: https://aysetugbasengel.com/saglikli-diyet-listeleri-kilo-vermek-icin-kolay-diyet-programlari/

Bu dönemlerde çok düşük kalorili olmayan; halsizlik, kabızlık gibi sağlık sorunlarının oluşmasına neden olmayacak diyet listeleri uygulanabilir. Kişinin herhangi bir sağlık problemi yoksa diyetisyen gözetiminde uygulanan kısa süreli detoks listeleri da faydalı olabilir. Ancak hızlı kilo vermek uğruna özellikle internet ortamında kolay erişilebilen şok diyetlerin herkes tarafından uygulanmaması gerekir.

Bu diyetler metabolizmanın çalışma düzenini değiştirir; kısa sürede kilo kaybına neden olsa bile sonrasında verilen kilonun hızla geri alındığı görülmektedir. Sık sık şok diyetlere başlanıp bırakılması metabolizmanın bozulmasından neden olur. Bu da ilerleyen dönemlerde diyete rağmen kilo kaybının daha zor olmasının en önemli nedenidir.

Örnek Diyet Listesi

Her bireyin uygulaması gereken diyet listesinin farklı olması gerektiği unutulmamalıdır. Ancak özellikle yaz ayları için sağlıklı bir diyet listesi örnek verilecek olursa Akdeniz diyeti en uygun olan beslenme planıdır. Akdeniz diyetine uygun beslenme planına hemen göz atın. Hem mevsim sebze ve meyvelerini içerir hem de yüksek kalorili besinlerin tüketilmesinin önüne geçebilir. Bu beslenme düzeninin genel özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Mevsim sebze ve meyvelerinin tüketimi arttırılabilir. Ara öğünlerde taze meyve çeşitleri tercih edilebilir. Ana öğünler zeytinyağı ile hazırlanmış sebze veya bakliyat yemekleri şeklinde olabilir.
  • Haftanın 2 günü balık tüketilebilir. Balıkların yanında mevsim salata tercih edilebilir.
  • Kırmızı et tüketimi azaltılabilir. Bunun yerine et çeşitleri yemeklerin içerisine eklenebilir ve yemekler etin yağı ile pişirilebilir.
  • Sıcak havalarda asitli içecek veya meyve sularının yerine ayran ve kefir tüketimine ağırlık verilebilir.

Yaz Döneminde Kilo Vermek için 4 Diyet Önerisi

  1. Ödem oluşmaması ve terleme yoluyla kaybedilen vücut suyunun yerine konması için su içilmesi önemlidir. İçilen suyun içerisine limon, elma veya salatalık dilimleri, çubuk tarçın, karanfil, taze zencefil, maydanoz veya taze nane eklenebilir.
  2. Yeşil çay, kiraz sapı, biberiye, mısır püskülü, beyaz çay gibi bitki çayları herhangi bir sağlık problemi yoksa gün içinde 2 fincan içilebilir. Bu çaylar evde limon veya çubuk tarçın gibi malzemeler ile hazırlanmış buzlu soğuk çaylar şeklinde de tercih edilebilir.
  3. Ana öğünlerin daha hafif olması için mevsim yeşilliklerinden yapılmış salataların yanında ayran veya yoğurt tüketilebilir. Bu salatalara lor peyniri, beyaz peynir, ton balığı, haşlanmış tavuk eti, bulgur, kinoa, karabuğday veya mercimek de eklenebilir.
  4. Her gün 1 adet sade maden suyu içilebilir.

Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel’den (https://aysetugbasengel.com) kişiye özel diyet listeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Sponsor Bağlantılar -
loading...