Kadınlar Duysun

Gelinlik Nasıl Kuru Temizleme?

14.09.2020
20
Gelinlik Nasıl Kuru Temizleme?

Gelinlik, her kadının rüyalarını süsleyen ve kadınların ömrünü birleştireceği kişiyle en özel günü olan düğün törenlerinde giyilen kıyafetlerdir. Zarafetin simgesi olan beyaz renkte ki gelinlikler, son yıllarda farklı renklerde de üretilebilmektedir. Gelinliklerin yapısında bir ömür boyu bozulma olmadan, hoş bir anı olarak saklanması için gelinlik temizleme işleminin doğru şekilde yapılması gerekir.

Gelinlik Nasıl Temizlenir?

Gelinlikler üzerinde farklı kumaş türleri, işlemeler ve boncuklar bulunabilmektedir. Bu nedenle gelinliğin çamaşır makinelerinde yıkanması, bozulmalara yol açabilir. Eğer mecburen gelinlik makineye atılacaksa, makinenin en hassas ayarında ve en düşük derecede yıkama yaptırmak gerekir. Bu riskli yöntemi denemek yerine kuru temizleme işlemiyle gelinliğin temizlenmesi daha doğru olacaktır. Gelinliği kuru temizlemeye vermek sizi birçok riskten kurtarır. Profesyonel bir şekilde temizleme yapılmasını sağlar. Ayrıca uzun yıllar, tertemiz bir şekilde gelinliğinizi saklamanıza yardımcı olur. Kuru temizleme firmalarının kullandığı özel yöntemler, kalıcı bir temizleme fırsatı sunar. Çıkmayan lekelerin kolayca çıkarılmasını sağlar.

Kuru Temizleme Aşamaları

Kuru temizleme işlemi sırasında kullanılan özel teknikler aslında çamaşır makinesi ve kurutma makinesi karışımı bir işlem tekniğinden oluşmaktadır. Kullanılan özel çözücüler ve temizleyiciler ile çalışan makinelerde belirli süre temizleme işlemi yapılmaktadır. Evde kendi başınıza gelinliğinizi temizlemek istediğinizde, lekelerin çıkması için kullanacağınız malzemeler, gelinliğinizde kalıcı leke oluşmasına neden olabilir. Özellikle çamaşır suyu gibi kimyasalları doğrudan lekenin üzerine dökmek, renk farklılıklarına ve kötü sonuçlara neden olabilir. Bu noktada alacağınız profesyonel kuru temizleme hizmeti sayesinde gelinliğinizi ilk aldığınız anda ki haline getirebilirsiniz.

Ön Leke Çıkarma ve Kontrol Aşaması

Gelinlik kuru temizleme işleminin ilk adımı ön leke çıkarmadır. Firmaların kullandığı özel leke çıkarıcılar ile leke yumuşatılmaya çalışılır. Bu aşamada eğer leke hafifse, tamamen ortadan kaybolabilir. Gelinlik ikinci aşamada kontrolden geçirilmektedir. Kontrol aşaması, gelinliğin ve diğer aksesuarların kuru temizleme için uygunluğunun denetlenmesini sağlar. Bu aşamada gelinliğin üzerinde bulunan süslemeler çıkarılarak, işlem yapılabileceği gibi üzerine koruyucu bir bez konularak da işleme başlanabilir.

Kuru Temizleme Makinesinde Yıkama Aşaması

Yıkama işlemi uygun bir çözücü kullanılarak yapılmaktadır. Bu çözücüyle lekelerin yok olması sağlanır. Makinede yıkama işlemi bittikten sonra durulama aşamasında temiz çözücü kullanılır. Durulamadan sonra santrifüj ve kurutma aşamaları bulunmaktadır. Bu aşamalarda gelinlik kuru temizleme işlemi tamamlanarak, müşteriye teslime hazır hale gelir.

Kuru Temizleme Avantajları

Kuru temizleme işlemi profesyonel bir şekilde yürütüldüğü için gelinlikte kullanılan kumaş türüne göre nasıl bir yöntem kullanılması gerekiyorsa, o yöntemle kuru temizleme yapılır. Kuru temizleme işleminde gösterilen özen sayesinde gelinliğin deforme olması engellenir. Temizleme talimatları göz önünde alınarak eğer gelinlik kuru temizleme yapmaya uygun değilse, müşteriye gereken bilgilendirme yapılır.

Gelinlik Nasıl Saklanır?

Kuru temizleme işlemi tamamlandıktan sonra uzun yıllar gelinliğinizi zarar görmeden saklayabilmeniz için bazı hassas noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir. Öncelikle gelinliği doğru bir şekilde katlayarak, uygun bir saklama kutusuna koymalısınız. Bu kutuyu koyduğunuz yerin nemli, küflü ya da aşırı güneş alan bir yer olmaması gerekir. Kutunun güneşe maruz kalması, gelinlikte sararmalar meydana gelmesine neden olabilir. Nem ve küfte gelinlikte kötü kokular oluşturabilir. Bu nedenle naftalin ve nem emici tuz poşetlerinden kullanabilirsiniz. Gelinliğin havalandırılması da son derece önemlidir. En az 6 ayda bir gelinliğinizi havalandırarak; kötü kokuyu, tozları önleyebilirsiniz. Bu şekilde gelinliği kuru temizlemeye vermek ve gerekli saklama yöntemlerini uygulamak, size uzun yıllar sorunsuz bir şekilde gelinliği koruma imkanı sağlayacaktır. Bu nedenle en özel gününüzün hatırasına hak ettiği özeni göstermelisiniz.

loading...
Pinterestte Bizi Takip Et
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.