Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta Çayının Faydaları

Uygun iklim şartları dışında kolay kolay yetişmeyen bir bitki olan lavanta, kurutulmuş çiçeklerinin hoş görünümü ve güzel kokusu nedeniyle, dekorasyon ve güzel koku amacıyla kullanılmaktayken, çayının da vücuda faydalı olduğu öğrenilmiştir. Bu yüzden, kültürümüze sonradan girmiş olsa da, hızlı bir şekilde yaygınlaşmıştır.

Lavanta Çayı Neye İyi Gelir?

Lavanta çayı, özellikle egzama hastalığının tedavisi için kullanım alanı bulmaktadır. Egzama, son derece zor ve zahmetli tedavisi olan bir hastalıktır. Fakat lavanta çayını düzenli tüketen hastalarda, son derece belirgin düzelmeler ve iyileşme görülmektedir.

Lavanta Çayı Nasıl Hazırlanır?

Lavanta çayı, aktardan kurutulmuş çiçek kısmı olarak temin edildiyse, bir bardak kaynar suya, bir tatlı kaşığı şeklinde oranlanarak, kaynatmadan hazırlanır. Çiçek kısımlar çok hassas olduğundan, kaynar suyun içine bırakıldığında, hemen rengini ve aromasını bırakacaktır. Marketlerde bulunabilecek bardak poşet şeklindeki lavanta çayını ise, kaynar suyun içine konan poşetin 3-4 dakika kadar demlenmesi şeklinde hazırlanabilir. Oldukça hafif ve içimi kolay olan lavanta çayı, gerekmedikçe tatlandırılmaya ihtiyaç duyulmayan bir çaydır.

Lavanta Çayının Faydaları

Lavanta çayı, son derece hoş kokusu ve yumuşak içimi ile içen kişiye kendisini iyi ve mutlu hissettirerek, genel sağlığın olumlu etkilenmesini sağlamaktadır. Sinirleri yatıştırıcı bir etkisi vardır ve sinirli olmayan kişi, stresten uzak bir hayat sürdüğünden, sindirimi de düzenli olur, uykusu da gerektiği şekilde olur. Günlük içim için kullanılmıyorsa bile, uykusuzluk yaşandığında, yatmadan önce içilecek bir bardak, uykuya dalmayı kolaylaştırır ve dinlenmiş şekilde uyanmayı sağlar. Tüm bunların toplamında, kişi sağlıklı bir bedene sahip olur.

Lavanta Çayı

Lavanta Çayı

Lavanta Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Lavanta çayının, en bilinen ve sık görülen yan etkisi, iştah açıcı olmasıdır. Doyma hissini neredeyse yok edebilecek kadar kuvvetli olan bu yan etki, günlük bir bardaktan fazla içilmemesi halinde, ortadan kalkacaktır. Bir tür yağa sahip olan bu bitki, bazı kişilerde alerjik etki yaratabilir ve bulantı, kusma, aşırı mide bulatışı görülesine sebep olabilir. Yağ türü bir gıdaya dönüşen lavanta, bebeğe direk olarak etkisi olduğundan, hamile kadınların tüketimine uygun değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.