Nane Çayının Faydaları

Nane Çayının Faydaları

Nane baharat olarak veya taze şekilde tüketilebilmektedir. Bunun dışında nanenin birde çayı yapılmaktadır.

Nane Çayı Neye İyi Gelir?

Nane çayının faydaları saymakla bitmemektedir. Nane çayı demlenip dumanı solunursa bu daha rahat nefes almaya ve burun tıkanıklığının geçmesine sebep olmaktadır. Ayrıca boğaz kuruluğu yaşayan insanlar bu çayı içtiklerinde bu sıkıntılarının azaldığını görmektedirler. Mide ekşimesini gidermekte ve mide bulantısını geçirmektedir. Aynı zamanda kusmaya da iyi gelmektedir. Sindirim yapımını kolaylaştıran nane çayı hazımsızlığı gidermektedir. Ağız kokusuna da olumlu etkileri vardır. Kas ağrıları yaşayan kişilerin ağrılarının azalmasına olanak sağlamaktadır. Astım hastalarının rahatlamasını sağlamaktadır. Aynı zamanda stresi azaltmaktadır. Nane çayı kronik öksürüğe de iyi gelen bir çay olarak bilinmektedir.

Nane Çayı Nasıl Hazırlanır?

Nane çayı yapılmak isteniyorsa ilk önce taze nanelerin 24 saat boyunca kurutulması gerekir. Tamamen kuruyan nane yaprakları kaynamış suyun içerisine atılır. Ölçüsü bir demlik kaynamış suya 2,5 3 çay kaşığı kuru nanedir. Yaklaşık 15 dakika demlenen nane çayı süzülerek içilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken şey nane yapraklarının çıtır çıtır olana kadar kurutulmasıdır. Eğer 24 saat boyunca kurumadılarsa bir süre daha bekletilmeleri faydalı olacaktır.

Nane Çayının Sağlığa Faydaları

Özellikle hazımsızlık ve bağırsak problemlerinin tedavisinde yardımcı olarak kullanılan nane çayı son yılların amansız hastalığı olan kansere karışı savaşta da kullanılmaktadır. Özellikle kolon, deri ve akciğer kanserine karşı koruma sağladığı bilinmektedir. Ayrıca kolon kanserine karşı da koruma sağlar.
Uyku problemi yaşayan bireylerin bu sorunlarının tedavisinde kullanılan nane çayının sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Grip ve soğuk algınlığına karşı kullanılan nane çayı bu hastalıkların yayılmasını da önlemektedir.

Nane Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Nane Çayı

Nane Çayı

Nane çayının faydaları oldukça fazladır. Fakat bazı durumlarda tüketilmesi yarar yerine zarar getirebilmektedir. Reflü hastalarının nane çayı tüketmesi göğüste yanma hissi yaratma olasılığı sebebi ile tavsiye edilmez. Nane bazı durumlarda tüketen kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu durumlarda nane çayı tüketimi yapılmamalı ve doktora danışılmalıdır. Hamile bayanlarında doktor tavsiyesi ile kullanmaları gerekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.