Papatya Çayının Faydaları

Papatya Çayının Faydaları

Bitki çaylarının bilindiği gibi birçok faydası vardır. En bilinen özellikleri özellikle kış aylarında meydana gelen hastalıklardan koruması ve engellemesidir. Bitki çaylarının en bilinenleri arasında papatya çayı gelir. Papatya çayının birçok faydası vardır.

Papatya Çayı Neye İyi Gelir?

Papatya çayı bilindiği gibi uyku bozukluklarını düzenler ve sakinleştirme özelliğine sahiptir. Gün içerisinde yaşanılan streslerin azalmasını sağlar. Yemeklerden sonra içilen bir bardak papatya çayı sindirimi kolaylaştırır ve mideyi rahatlatır. Bağırsak iltihaplanması ve bağırsak sorunları yaşayan insanların papatya çayı içmeleri bu konuda rahatlamalarını sağlayacaktır. Bayanlar için büyük bir sorun olan adet ağrılarını dindirme özelliği vardır. Bu dönemde veya başka zaman yaşanılan sırt veya bel ağrılarını dindirir. Hastalanmak istemeyenlerin kullanacağı papatya çayı bağışıklığı güçlendirir ayrıyeten boğaz ağrısını dindirir ve ağız iltihaplarını da iyileştirir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır?

Kaynamış olan suyun altı kapatılır üzerine bir miktar papatya koyulur ve demlenmeye bırakılır. 5-10 dakika kadar demlenen çay içmeye hazırdır.

Papatya Çayının Faydaları

Papatya çayının fiziksel sağlığın dışında psikolojik sağlığa da katkısı vardır. Depresyonu önlemede önemli derecede rol oynar. Sakinleştirme etkisi olan papatya çayı sinir bozuklukları ve ani krizlerde oldukça etkilidir. Diğer faydaları ise hastalık esnasında yaşanan ateşi düşürmesi, dişlerde oluşan iltihapları gidermesi, baş ağrısı sorunu yaşayanların ağrılarını azaltması ve vücuda girmiş olan mikroplarla savaşmasıdır.

Papatya Çayının Yan Etkileri ve Zararları

Papatya Çayı

Papatya Çayı

Birçok faydası olan papatya çayının zararları da vardır. İçilirken dikkat edilmelidir. Papatya çayı içerisinde doğal kan sulandırıcı maddeler içerdiği için bazı ilaçlarla beraber kullanımı zararlı olabilir. Bu sebeple eğer ilaç kullanıyorsanız papatya çayı içmeden önce doktorunuza danışmanız gerekir. Eğer kanarya otu, krizantem ve kadife bitkilerine karşı bir alerjik durum yaşadıysanız papatya çayı içmemelisiniz. Çünkü papatya bu bitkilerle aynı özellikleri taşır bu sebeple bu bitkilere karşı alerjisi olan kişiler papatyadan uzak durmalıdır. Hamile bayanların bu çayları içmemeleri gerekir. Çünkü bu konuyla ilgili yapılmış yeterli çalışmalar yoktur ve nasıl sonuçlar oluşacağı bilinmemektedir. Aynı durum emziren bayanlarda, karaciğer ve böbreklerinde sorun yaşayan insanlarda geçerlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.