Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Sarı kantaron çayı beyinde seratonin hormonunun salgılanmasını sağladığından kişi mutlu ve huzurlu olur. Böylece başta stres olmak üzere üzüntü ve depresyon hatta panik atağa karşı korur. Ayrıca nöradrenalin hormonu salgılanmasını sağlar. Bu da dikkat dağınıklığını giderir ve odaklanmayı arttırır.

Sarı Kantaron Çayının Faydaları

Sarı Kantaron Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarı kantaron çayının hazırlanışı oldukça basittir. Bir fincanın içine 3 çay kaşığı kurutulmuş sarı kantaron eklenir. Üzerine kaynamış su ilave edilir. Üstü kapatılarak 5 dakika demlenir. İçime hazır hale gelir. Arzu edilirse birkaç damla limon suyu da ilave edilebilir. Püf nokta olarak bilinmelidir ki çay hazırlanırken önce su konulur kantaron sonra eklenirse kantaron çiçekleri üste kalacak ve suda çözünmeyeceklerdir. Bir de sarı kantaron çayını demlenme süreci uzatılmamalıdır aksi halde etkisi kaybolacaktır.

Sarı Kantaron Çayının Sağlığa Faydaları

Sarı kantaron çayı adeta bir şifa deposudur. Ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarına iyi gelir. İştahı açar ve vücuda zindelik verir. Bunun yanında kas gevşetici özelliğiyle kasları gevşetir ve vücuda zindelik verir. Böbrekleri korurken idrar yolları iltihaplarının tedavisinde etkilidir. Ayrıca bağırsak hastalıklarına ve iltihaplanmalarına karşı vücudu korurken var olan bağırsak kurtlarının ve solucanların düşürülmesinde yardımcıdır.

Nezle ve grip gibi hastalıkları tedavi ederken bronşite de iyi gelir. Ayrıca ateş düşürmede de etkili bir yardımcıdır. Bir çeşit deri hastalığı olan zona hastalığının da tedaisinde kullanılır. Bunun yanında kadın hastalıklarına karşı koruma sağlarken menopoz döneminin rahat atlatılmasına yardımcı olur.

Sarı Kantaron Çayının Yan Etkileri Ve Zararları

Sarı Kantaron Çayı

Sarı Kantaron Çayı

Sarı kantaron çayının yan etkileri hafiftir ancak kişiden kişiye göre değişebilir. Öncelikle hamilelik döneminde tüketilmesi önerilmemektedir. Araştırmalar sonucu çeşitli doğum kusurlarına yol açabileceği bulgusuna ulaşılmıştır. Bebekte halsizlik ve koliğe yol açabileceğinden emziren annelere de önerilmemektedir. Antidepresan gibi ağır ilaçlar alan hastaların da uzak durmaları gerekir. Kemoterapi ve ışın tedavisi alan hastaların kullanmaması gereklidir. Ayrıca kanamayı arttırabileceğinden siroz hastalarına da önerilmemektedir. Bazı kişilerde ise sindirim bozukluğuna yol açtığı görülmüştür.


BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.